Prezydent odznaczy ludzi kultury

Prezydent Bronisław Komorowski 17 stycznia na Wawelu odznaczy prawie trzydzieści osób wysokimi państwowymi orderami - powiedział w niedzielę doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz. Jak mówił, w jednym przypadku będzie to Order Orła Białego.

W grudniu "Fakty" TVN podały, że uruchomione zostały procedury związane z nadaniem Orderu Orła Białego poetce, laureatce literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku Wisławie Szymborskiej. Informację tę potwierdziło Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta. Ponadto według "Faktów" prezydent odznaczy tego dnia Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski m.in. Krystynę Jandę, Agnieszkę Holland, Jana Jakuba Kolskiego, Marcela Łozińskiego.

W sobotę serwis www.wprost.pl podał, że odznaczeni mają być też m.in. Janusz Gajos, Włodzimierz Nahorny, Maja Komorowska, Jerzy Trela, Anna Polony, Wojciech Fangor, Franciszek Pieczka, Jerzy Skolimowski i Anda Rottenberg. Wnioski w sprawie odznaczeń dla artystów skierował do prezydenta minister kultury Bogdan Zdrojewski - napisał portal.

"Mogę potwierdzić, że 17 stycznia prezydent będzie w Krakowie; będzie uroczystość na Wawelu, w trakcie której prezydent odznaczy bardzo wysokimi polskimi orderami - w jednym przypadku najwyższym, czyli Orderem Orła Białego - wybitnych twórców kultury" - powiedział prof. Nałęcz, pytany o tę kwestię przez PAP w niedzielę.

Nie chciał wypowiadać się na temat listy osób, które prezydent odznaczy, ponieważ - jak podkreślił - "jest prerogatywą prezydenta, żeby odznaczać zasłużonych dla kraju Polaków i jest też przywilejem prezydenta, żeby informować o tym opinię publiczną". Nałęcz poinformował jedynie, że prezydent odznaczy prawie trzydzieści osób.

Dopytywany, czy Szymborska zostanie odznaczona Orderem Orła Białego powiedział: "choć mi się serce z piersi wyrywa, żeby potwierdzić, to dopóki prezydent się w tej sprawie nie wypowie, to ja nie mogę uzurpować sobie kompetencji prezydenckich".

"Tak, są już decyzje prezydenta w tej sprawie, ale prezydent jeszcze o nich nie poinformował; musimy się uzbroić w cierpliwość i pozostawać w sferze niedopowiedzenia" - dodał.

Prof. Nałęcz poinformował ponadto, że 17 stycznia prezydent spotka się też ze Społecznym Komitetem Odbudowy Zabytków Krakowa. "Odwiedzi obiekty, które są restaurowane z tego funduszu. To będzie dzień poświęcony hołdowi ludziom kultury przez parę prezydencką, bo do Krakowa uda się i prezydent i pani prezydentowa" - powiedział.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Środa
noc
2°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
wiecej »