Co najmniej 23 osoby zginęły od piątku w walkach między ludem Dinka a arabskimi nomadami w spornym regionie na granicy między północą a południem Sudanu, gdzie trwa referendum na temat niepodległości - poinformował przedstawiciel lokalnych władz.
Poniedziałek jest drugim dniem trwającego tydzień referendum, w którym mieszkańcy południa Sudanu decydują, czy chcą oderwać się od muzułmańskiej i arabskojęzycznej północy. Południe Sudanu zamieszkane jest głównie przez chrześcijan i animistów.
Eksperci jako miejsce, w którym podczas i w następstwie referendum może dość do wybuchu przemocy wymieniają właśnie region Abyei. Na terenach tych występuje większość sudańskich złóż ropy naftowej.
Mieszkańcom Abyei obiecano oddzielne referendum, w którym mieli zdecydować, czy chcą należeć do północy czy też południa. Jednak przywódcy nie porozumieli się co do sposobu przeprowadzenia głosowania i nie zostało ono dotychczas rozpoczęte.
Informacje o trwających od trzech dni zajściach w Abyei potwierdził anonimowy przedstawiciel ONZ.
Przywódcy ludu Dinka oskarżyli władze w Chartumie o zbrojenie arabskich nomadów i podjudzanie ich do ataków. Przedstawiciel sudańskich władz odrzucił w niedzielę te oskarżenia.
Zdaniem rzecznika władz w Abyei, Charlesa Abyei, w walkach zginęły 23 osoby. Według bilansu podanego przez przywódców nomadów i Dinka w atakach śmierć poniosły 33 osoby.
Referendum, które jest wynikiem ustaleń pokojowych z 2005 roku podpisanych przez rząd Sudanu i Ruch Wyzwolenia Sudańczyków (SPLM) z południa kraju, potrwa do 15 stycznia. Jeśli wyborcy wybiorą kartę do głosowania z rysunkiem jednej dłoni, południe Sudanu będzie niezależnym państwem. Jeśli będzie to karta z rysunkiem dwóch dłoni w uścisku - południe pozostanie częścią Sudanu.
W wojnie domowej między północą a południem, która wybuchła w połowie lat 80., zginęło ponad 1,5 mln ludzi.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.