75 mln zł odszkodowania dla parafii

Sąd Okręgowy w Poznaniu zasądził w środę od Skarbu Państwa 75 milionów złotych odszkodowania dla poznańskiej parafii za grunty przejęte od Kościoła w czasach PRL. Sąd nakazał też miastu Poznań zwrot kilkudziesięciu działek należących wcześniej do parafii.

Z roszczeniem wystąpiła Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Jana Jerozolimskiego Za Murami, której w czasach PRL odebrano 15 ha gruntów, w okolicach Jeziora Malta w Poznaniu. Kościół, na mocy ustawy o stosunkach z państwem z 1989 r. chciał, odzyskać swoją ziemię, w dalszej kolejności dostać grunty zamienne, a w ostateczności odszkodowanie.

Sąd uznał zasadność roszczenia i zasądził od Skarbu Państwa odszkodowanie za utracone przez parafie ziemie w wysokości 75 milionów 491 tys. złotych, a od miasta Poznań zasądził zwrot prawie 40 działek, leżących w bezpośrednim sąsiedztwie parafii.

Sąd wyłączył z możliwości zwrotu w naturze tych działek, które są obecnie zabudowane, jest na nich ustanowione użytkowanie wieczyste, a także 1,8 ha ziemi, które są częścią Jeziora maltańskiego. Według sądu grunty te z mocy prawa przeszły na rzecz Skarbu Państwa.

Sprawa zwrotu ziem toczyła się wcześniej przed Komisją Majątkową. Jej decyzją parafia odzyskała ok. 1,5 ha gruntów, w tym tereny byłego cmentarza. Wtedy też miasto Poznań zawarło umowę z proboszczem parafii, że zwrot tych gruntów rozstrzyga kwestię pozostałych roszczeń.

Sąd uznał, że zobowiązanie proboszcza było nieważne, gdyż nie zostało potwierdzone przez wyższe władze kościelne, które na zarządzanie znaczącym majątkiem muszą wydać zgodę.

Reprezentujący parafię mecenas Tadeusz Kieliszewski powiedział w środę dziennikarzom, że jest zadowolony z decyzji sądu. "To była skomplikowana sprawa. I decyzja sądu jest adekwatna do naszych roszczeń, cześć nakazał zwrócić, a za resztę zapłacić."

Mecenas reprezentująca Skarb Państwa nie chciała komentować wyroku.

Wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński poinformował dziennikarzy na specjalnie zwołanym briefingu, że miasto wystąpiło do sądu z wnioskiem o wydanie pisemnego uzasadnienia wyroku.

"W dalszym ciągu uważamy, że ugoda zawarta z parafią jest ważna, bo została zawarta i zatwierdzona przez Komisję Majątkową, a dodatkowo, przy wstępnym zapoznaniu się z wyrokiem, już stwierdziliśmy, że pięć z tych działek, które mamy oddać parafii nie jest nasza własnością. Odwołamy się od wyroku po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku" - powiedział dziennikarzom wiceprezydent Poznania.

Miasto kilka lat temu przekazało te działki aportem do spółki "Termy maltańskie" , budującej kompleks rekreacyjny w okolicach Jeziora Malta.

Na działkach, których sprawę rozpatrywał w środę sąd znajduje się część budynków Kempingu Malta należącego do Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Prezydent Poznania, odpowiadając na pytania dziennikarzy powiedział, że gdyby wyrok uprawomocnił się w takim zakresie jak o tym zdecydował sąd, to miasto podejmie działania w celu przejęcia tylko tych terenów, które są niezbędne do jego funkcjonowania.

Łącznie Poznań musi oddać parafii prawie 8 ha ziemi.

Proces przeciwko Skarbowi Państwa i Miastu Poznań toczył się od 2005 roku. Wyrok nie jest prawomocny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »