San Marino czeka na papieża

Do rozpoczęcia duchowych przygotowań do zapowiedzianej na lato br. wizyty Benedykta XVI wezwał wiernych San Marino miejscowy biskup Luigi Negri. Papież ma odwiedzić to niewielkie państewko 19 czerwca. Biskup oznajmił, że jest już znany ostateczny program podróży Ojca Świętego, zatwierdzony przez niego osobiście. Program ten będzie „z pewnością wymagał ofiar” od papieża – zaznaczył hierarcha.

Według tych planów, Benedykt XVI przybędzie do mikroskopijnej republiki wczesnym rankiem w niedzielę 19 czerwca. Po odwiedzinach instytucji państwowych będzie przewodniczył na miejscowym stadionie Serravalle Mszy św. koncelebrowanej ze wszystkimi biskupami regionu Emilia Romagna, który otacza to państewko, a także z hierarchami zaproszonymi z innych części Włoch i z zagranicy oraz z licznymi kapłanami. Na zakończenie liturgii papież odmówi z jej uczestnikami modlitwę Anioł Pański. Po południu Ojciec Święty uda się do Pennabili – siedziby diecezji San Marino-Montefeltro i tam na placu przed katedrą spotka się z młodzieżą z tego terenu.

„Moja dusza przepełniona jest wzruszeniem, wdzięcznością i wielkim poczuciem odpowiedzialności; przygotujmy się więc do tego wydarzenia łaski, które Opatrzność nam zsyła, aby umocnić naszą wiarę” – napisał biskup w specjalnym oświadczeniu. Wezwał do odnowy doświadczenia wiary jako wspólnoty z Panem Jezusem w modlitwie, do intensywnego i regularnego przeżywania życia kościelnego, zwłaszcza przez udział w sakramentach, oraz do okazywania miłości braciom i siostrom, szczególnie potrzebującym i ubogim.

Zbliżająca się wizyta i przygotowania do niej winny także ożywić kontakty z Kościołem tych, którzy stoją od niego z daleka, którzy wydają się być obojętni, przeżywają trudności w wierze, a nawet mówią, że odnoszą się do niej wrogo – stwierdził bp Negri. Zaznaczył, że papież jest „najważniejszym świadkiem na ziemi, że wiara chrześcijańska jest prawdziwym życiem, pięknym i dobrym i tym samym odpowiada na podstawowe wymagania serca każdego człowieka”.

Najjaśniejsza Republika San Marino uchodzi za najstarszą republikę świata, założył ją bowiem – jak głosi tradycja – w 301 r. chrześcijański budowniczy, kamieniarz lub kowal, znany jako święty Maryn (Marinus). W okresie największych prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana schronił się on na szczycie Góry Tytana (Mons Titana – najwyższe z siedmiu wzgórz dzisiejszego San Marino) i tam założył małą wspólnotę. Właścicielka ziemi pani Rimini zapisała ją w testamencie miejscowym chrześcijanom. Na pamiątkę założyciela obszar ten nazwano "Ziemią św. Maryna", skąd powstała dzisiejsza nazwa – Republika San Marino.

W ciągu wieków przechodziła ona różne koleje, łącznie z zamachami na jej niezależność i suwerenność, ostatecznie jednak kraj zachował niepodległość, co potwierdził m.in. Kongres Wiedeński w 1815. Dziś zajmuje on powierzchnię niespełna 62 km kw. i jest zamieszkany przez ponad 30 tys. ludzi. Od kwietnia 1926 utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską, z którą poza tym zawarł szereg umów, porozumień i innych dokumentów, regulujących wzajemne kontakty.

W naszych czasach San Marino już raz gościło Ojca Świętego – 29 sierpnia 1982 odwiedził je Jan Paweł II w ramach swych podróży do diecezji regionu duszpasterskiego Emilia Romagna (rozpoczął je 18 kwietnia tegoż roku pobytem w Bolonii i San Lazzaro di Savena).

Kościół katolicki w tej republice tworzy od 22 lutego 1977 jedną diecezję San Marino-Montefeltro, zajmującą obszar 800 km kw., na którym żyje ok. 65 tys. mieszkańców, w tym ponad 62 tys. katolików. Na czele diecezji stoi od marca (konsekrowany 7 maja) 2005 r. 69-letni obecnie bp Luigi Negri.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
wiecej »