Publikujemy komentarze – ludzi Kościoła, ważnych osób z Polski i ze świata, przedstawicieli środowisk katolickich – dotyczące ogłoszenia przez Benedykta XVI daty beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja. Na bieżąco dodajemy nowe komentarze.
O. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów:
„W duchowej stolicy Polski, tak jak w całym Kościele, z radością przyjęto wiadomość o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. „Tu ze szczególnym oczekiwaniem patrzyliśmy na ten proces, trwając na modlitwie, bo Sługa Boży, pielgrzym jasnogórski, wielki czciciel Jasnogórskiej Bogarodzicy, prosił nas o modlitwę tu na Jasnej Górze nie tylko podczas pontyfikatu, ale i po śmierci” – stwierdził zakonnik.
Przypominając przykład życia Jana Pawła II, wyraził nadzieję, iż beatyfikacja rozpali w nas na nowo pragnienie bycia świętymi tak jak on. „Teraz z wielką radością patrzymy w niebo, gdzie mamy orędownika, który jeszcze raz, na nowo i z nowym zapałem będzie nam wskazywał na osobę Maryi, która przoduje nam w wierze. Ojciec Święty tę pielgrzymkę wiary tu na ziemi już wypełnił i również wpatrując się w jego postać będziemy zmierzać do świętości, którą on już osiągnął” – powiedział definitor paulinów.
Były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins:
Beatyfikacja Karola Wojtyły będzie bardzo radosnym wydarzeniem, gdyż był człowiekiem bardzo kochanym przez wierzących i niewierzących – powiedział kard. José Saraiva Martins.
Portugalski purpurat kurialny wyjaśnił, dlaczego do wyniesienia Jana Pawła II konieczne było uznanie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu. Jest on „pieczęcią”, jaką Bóg potwierdza życie człowieka, który okazał „heroiczną cnotę wierności Ewangelii”. W przypadku niektórych kandydatów na ołtarze heroizm ten wyraża się w męczeństwie za wiarę, jednak w większości przypadków chodzi o wierność Ewangelii „w głębi swojego człowieczeństwa, we wszystkich warunkach życia”, o „przeżywanie codzienności w niecodzienny sposób” - podkreślił kardynał.
"Gdy dochodzi do cudu dzięki wstawiennictwu kogoś, kogo wzywano, oznacza to, że ta osoba jest w komunii z Bogiem. I to jest świętość” – wyjaśnił kard. Martins.
Wspominając Jana Pawła II, hierarcha wyznał, że wrażenie wywierała na nim silna wiara papieża. Ujawnił, że gdy Ojciec Święty zapraszał go na obiad, zanim zasiedli do stołu, najpierw szli do kaplicy. Jan Paweł II „umiał w sposób tak głęboki pogrążyć się w modlitwie”, będąc przez kilka minut całkowicie zanurzonym w relacji z Bogiem, że już samo to było „ewidentnym świadectwem jego świętości” – wskazał emerytowany prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak
„Ci, którzy znali Jana Pawła II, mieli wrażenie, że ten człowiek ma nieustanny kontakt z Panem Bogiem. Pewnie dlatego jego modlitwy tyle znaczyły” – pisze bp Grzegorz Kaszak w liście, który będzie czytany w kościołach diecezji sosnowieckiej 16 stycznia. Zdaniem autora proces beatyfikacyjny przebiegł „dobrze i szybko”.
„W czasie, kiedy przebywałem jeszcze w Rzymie, ks. Sławomir Oder, odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, opowiadał, że na jednej z audiencji, Ojciec Święty Benedykt XVI tak wypowiedział się o procesie beatyfikacyjnym Papieża Polaka: zróbcie go dobrze i szybko. I tak się stało” – wspomina w liście do diecezjan bp Grzegorz Kaszak, który przez 19 lat pracował w Rzymie. „Dobrze i szybko – było to możliwe nie tylko dzięki osobom, które z takim poświęceniem pracowały przy tym procesie, ale przede wszystkim ze względu na osobę, której ten proces dotyczył” – podkreśla biskup sosnowiecki. Wspominając Ojca św. pisze, że „nasz Papież ma tą szczególną łączność z Ojcem Niebieskim także i po śmierci, i pomaga tym, którzy proszą Go o wstawiennictwo i pomoc. Przybywa nam nowy polski Orędownik, spoglądający na nas z nieba i proszący za nami u tronu Miłosierdzia Bożego”.
Bp Kaszak już zachęca do modlitwy za wstawiennictwem Jana Pawła II, na razie prywatnie, a po beatyfikacji 1 maja również publicznie. Dziękuje również Benedyktowi XVI „za ten wspaniały gest, także wobec naszego narodu. Niech Bóg ma obecnego Papieża w swej przemożnej opiece. Z głębi polskiego serca mówimy Mu: Bóg zapłać”.
Diecezja sosnowiecka już rozpoczęła przygotowania do tego ważnego wydarzenia. Prośba o zaangażowanie się w to dzieło zostanie wysłana do wszystkich władz gminnych i samorządowych. Zostanie również opracowany specjalny program spotkań modlitewnych i duszpasterskich oraz kulturalnych, które przypomną m.in. działalność i nauczanie Jana Pawła II.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.