Publikujemy komentarze – ludzi Kościoła, ważnych osób z Polski i ze świata, przedstawicieli środowisk katolickich – dotyczące ogłoszenia przez Benedykta XVI daty beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja. Na bieżąco dodajemy nowe komentarze.
Abp Władysław Ziółek:
„Jestem przekonany, że będziemy mieli u Boga bardzo potężnego orędownika - w naszych sprawach osobistych, rodzinnych, społecznych i narodowych” – mówi KAI abp Władysław Ziółek po otrzymaniu wiadomości o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Metropolitę łódzkiego cieszy także wyznaczenie terminu wyniesienia na ołtarze.
„Przeżywamy tę wiadomość tym bardziej głęboko, że ze Świętem Miłosierdzia, w trakcie którego to się dokona, tak bardzo łączy się misja apostolska Jana Pawła II. On je wprowadził w Kościele powszechnym” – podkreśla abp Ziółek. „W Łodzi przeżywamy to w szczególny sposób, bowiem stąd wyszła apostołka Bożego Miłosierdzia, którą także wyniósł na ołtarze Jan Paweł II” – dodaje metropolita łódzki.
Według abp. Ziółka decyzja papieża Benedykta XVI ważna jest nie tylko dla Kościoła w Polsce, ale także na całym świecie. „Będzie on orędował we wszystkich sprawach, także naszych polskich. Tym bardziej, że tak bardzo były mu bliskie” – dodaje hierarcha.
Abp Ziółek zapowiedział, że o godz. 21.00 przyjdzie na plac katedralny, gdzie znajduje się pomnik Jana Pawła II i będzie dziękować za wyniesienie papieża-Polaka na ołtarze.
Biograf Jana Pawła II:
Fakt, że beatyfikacji Jana Pawła II dokona osobiście Benedykt XVI w Rzymie jest wielkim znakiem ciągłości – powiedział agencji SIR włoski watykanista i biograf Karola Wojtyły, Gian Franco Svidercoschi. Wyjaśnił, że zazwyczaj beatyfikacja odbywa się w miejscu pochodzenia kandydata na ołtarze. – Benedykt XVI znowu okazał swoje uczucia dla Jana Pawła II i duchową z nim bliskość – powiedział były zastępca redaktora naczelnego watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.
Zauważył, że 1 maja, kiedy odbędzie się beatyfikacja, przypada Niedziela Bożego Miłosierdzia, ustanowiona przez Jana Pawła II, którego można określić mianem „papieża miłosierdzia”. – To najlepszy sposób podsumowania tajemnicy tego papieża i jego dziedzictwa – zaznaczył Svidercoschi. Przypomniał, że to właśnie papież-Polak „wprowadził do Kościoła w świecie ideę miłosierdzia Bożego”.
Ponadto Jan Paweł II dzielił się swoim doświadczeniem Boga – „Boga pokoju i tolerancji”. Dzięki temu mógł się zbliżyć do ludzi, którzy nawet nie byli chrześcijanami. Obejmował miłością każdego człowieka bez względu na jego przynależność polityczną, ideologiczną czy religijną. Postawa ta otworzyła drzwi Kościoła katolickiego dla wszystkich.
Svidercoschi podkreślił, że w ciągu swego pontyfikatu Jan Paweł II siedmiokrotnie okrążył kulę ziemską. Był obecny w wydarzeniach historycznych, aby „bronić każdego człowieka i każdy naród przed niesprawiedliwością”. W tym sensie jego beatyfikacja „w pewnym sensie podejmuje i ożywia jego dziedzictwo”, w ostatnich latach nieco zapomniane z powodu tego, „co działo się w Kościele”.
– Jego wielki siew sprawił, że Kościół jest bardziej duchowy, ekumeniczny, angażujący świeckich, otwarty na świat i mniej moralizujący. Wierzę, że ten obraz wspólnoty kościelnej może być pomocą także dzisiaj dla Kościoła kierowanego przez Benedykta XVI – powiedział włoski watykanista.
Rzecznik episkopatu Francji:
Beatyfikacja Jana Pawła II jest „wielką radością dla wszystkich katolików” – oświadczył rzecznik Konferencji Biskupów Francji, prał. Bernard Podvin. Dodał, że „katolicy na całym świecie bardzo czczą Jana Pawła II”, ale jest on „znany i szanowany w sposób powszechny” także poza Kościołem.
Beatyfikacja jest też powodem do dumy dla Francji, gdyż „związana jest z cudownym uzdrowieniem francuskiej zakonnicy, s. Marie Simon-Pierre”. Jest ona kobietą „skromną, dyskretną, bardzo przywiązaną do papieża Jana Pawła II z powodu wiary, ale także dlatego, że Ojciec Święty był, tak jak ona, dotknięty chorobą Parkinsona” – podkreślił rzecznik.
Wyraził przekonanie, że beatyfikacja Jana Pawła II w Niedzielę Miłosierdzia 1 maja w Rzymie zgromadzi wielkie tłumy uczestników z całego świata.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.