Bohater "Hotelu Rwanda" skazany na 25 lat

25 lat więzienia (początkowo prokuratura domagała się dożywocia) pod zarzutem terroryzmu - taki wyrok został wydany w poniedziałek przez sąd najwyższy w Kigali na Paula Rusesabaginę, którego historia stała się znana dzięki filmowi „Hotel Rwanda”.

Dla zwolenników Rusesabaginy jest jasne, że wyrok jak i sam proces, mają podłoże polityczne. Rusesabagina od lat jest bowiem zagorzałym krytykiem rządów Paula Kagame, pozostając związanym z rwandyjskimi grupami opozycyjnymi.

Jego rodzina prowadzi kampanię na rzecz jego uwolnienia, oskarżając władze Rwandy m.in. o stosowanie tortur w areszcie. Również Fundacja Hotel Rwanda, która wspiera Rusesabaginę, na początku września określiła postępowanie sądowe jako „proces pokazowy”, argumentując, że ​​rząd nie przedstawił żadnych wiarygodnych dowodów przeciw Paulowi Rusesabaginie.

67 letni obecnie Rusesabagina, któremu przypisuje się uratowanie ponad 1200 osób w czasie ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r. został skazany  po trwającym siedem miesięcy procesie, przez sąd najwyższy w Kigali, za utworzenie i finansowe "organizacji terrorystycznej" (jak określiła sędzia Beatrice Mukamurenzi), czyli Frontu Wyzwolenia Narodowego (FLN), obwinianego za ataki w Rwandzie w 2018 i 2019 roku, w wyniku których zginęło dziewięć osób.

Rusesabagina zaprzecza jakiemukolwiek powiązaniu z atakami. Jest on natomiast założycielem opozycyjnego Rwandyjskiego Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych (MRCD), którego zbrojnym skrzydłem jest FLN. Wedle sędzi Mukamurenzi „MRCD-FLN popełnił akty terroru" a "MRCD nie można oddzielić od aktów wojskowych”.

Rusesabagina przebywa w zamknięciu od czasu aresztowania w sierpniu 2020 r. Wtedy to samolot którym leciał do Burundi, wylądował w Kigali, a on został aresztowany. Wg rodziny, Paul Rusesabagina został porwany za swoje zaangażowanie polityczne i krytykę autorytarnych rządów Paula Kagame.

Bohater "Hotelu Rwanda" skazany na 25 lat   EUGENE UWIMANA /PAP/EPA Paul Rusesabagina, luty 2021

Rusesabagina posiada obywatelstwo belgijskie, jest też posiadaczem zielonej karty USA. Rwandę opuścił w 1996 r. mieszkając najpierw w Belgii, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Za granicą związał się z grupami opozycyjnymi.

W 2005 r. w USA otrzymał Prezydencki Medal Wolności za pomoc jakiej udzielił w czasie rwandyjskiego ludobójstwa, kiedy był kierownikiem hotelu des Mille Collines w Kigali.

Wyrok krytykuje jednoznacznie córka Rusesabaginy, wskazując, że werdykt nie jest zaskoczeniem, gdyż "nie przedstawiono żadnych wiarygodnych dowodów", a „sędziowie zdecydowali o tym, co dyktator chciał, aby zadecydowali. Tego się spodziewaliśmy”. Dodała również: „Boimy się, że mój ojciec zostanie zabity w więzieniu”.

Na początku tego miesiąca, prezydent Paul Kagame odrzucił krytykę procesu, twierdząc, że Rusesabagina zasiadł na ławie oskarżonych, ze względu na życie stracone „z powodu jego działań”.

soundfan HOTEL RWANDA (2004) - Official Movie Trailer
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
6°C Wtorek
rano
11°C Wtorek
dzień
12°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
wiecej »