25 lat więzienia (początkowo prokuratura domagała się dożywocia) pod zarzutem terroryzmu - taki wyrok został wydany w poniedziałek przez sąd najwyższy w Kigali na Paula Rusesabaginę, którego historia stała się znana dzięki filmowi „Hotel Rwanda”.
Dla zwolenników Rusesabaginy jest jasne, że wyrok jak i sam proces, mają podłoże polityczne. Rusesabagina od lat jest bowiem zagorzałym krytykiem rządów Paula Kagame, pozostając związanym z rwandyjskimi grupami opozycyjnymi.
Jego rodzina prowadzi kampanię na rzecz jego uwolnienia, oskarżając władze Rwandy m.in. o stosowanie tortur w areszcie. Również Fundacja Hotel Rwanda, która wspiera Rusesabaginę, na początku września określiła postępowanie sądowe jako „proces pokazowy”, argumentując, że rząd nie przedstawił żadnych wiarygodnych dowodów przeciw Paulowi Rusesabaginie.
67 letni obecnie Rusesabagina, któremu przypisuje się uratowanie ponad 1200 osób w czasie ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r. został skazany po trwającym siedem miesięcy procesie, przez sąd najwyższy w Kigali, za utworzenie i finansowe "organizacji terrorystycznej" (jak określiła sędzia Beatrice Mukamurenzi), czyli Frontu Wyzwolenia Narodowego (FLN), obwinianego za ataki w Rwandzie w 2018 i 2019 roku, w wyniku których zginęło dziewięć osób.
Rusesabagina zaprzecza jakiemukolwiek powiązaniu z atakami. Jest on natomiast założycielem opozycyjnego Rwandyjskiego Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych (MRCD), którego zbrojnym skrzydłem jest FLN. Wedle sędzi Mukamurenzi „MRCD-FLN popełnił akty terroru" a "MRCD nie można oddzielić od aktów wojskowych”.
Rusesabagina przebywa w zamknięciu od czasu aresztowania w sierpniu 2020 r. Wtedy to samolot którym leciał do Burundi, wylądował w Kigali, a on został aresztowany. Wg rodziny, Paul Rusesabagina został porwany za swoje zaangażowanie polityczne i krytykę autorytarnych rządów Paula Kagame.
EUGENE UWIMANA /PAP/EPA Paul Rusesabagina, luty 2021Rusesabagina posiada obywatelstwo belgijskie, jest też posiadaczem zielonej karty USA. Rwandę opuścił w 1996 r. mieszkając najpierw w Belgii, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Za granicą związał się z grupami opozycyjnymi.
W 2005 r. w USA otrzymał Prezydencki Medal Wolności za pomoc jakiej udzielił w czasie rwandyjskiego ludobójstwa, kiedy był kierownikiem hotelu des Mille Collines w Kigali.
Wyrok krytykuje jednoznacznie córka Rusesabaginy, wskazując, że werdykt nie jest zaskoczeniem, gdyż "nie przedstawiono żadnych wiarygodnych dowodów", a „sędziowie zdecydowali o tym, co dyktator chciał, aby zadecydowali. Tego się spodziewaliśmy”. Dodała również: „Boimy się, że mój ojciec zostanie zabity w więzieniu”.
Na początku tego miesiąca, prezydent Paul Kagame odrzucił krytykę procesu, twierdząc, że Rusesabagina zasiadł na ławie oskarżonych, ze względu na życie stracone „z powodu jego działań”.
soundfan HOTEL RWANDA (2004) - Official Movie TrailerNa placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.