W naszym życiu, tak jak i w życiu Heroda, Jezus przychodzi w pełnej prawdzie wtedy, kiedy staje przed nami głodny, spragniony, bezdomny, nagi, w więzieniu, chory. Podobnie jak Herodowi, bardzo łatwo przychodzi nam pominąć takiego Jezusa i wzgardzić Nim – mówił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, nawiązując do czwartkowej Ewangelii, podczas Mszy św. odprawionej przy grobie św. Jana Pawła II.
Nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, mówiącego o pragnieniu Heroda by spotkać Jezusa, abp Ryś zwrócił uwagę, że jest to pragnienie bliskie każdemu człowiekowi, którego Pan Bóg nie pozostawia bez odpowiedzi.
– Pragnienie Heroda Pan Jezus wypełnia. W 23 rozdziale [Ewangelii wg św. Łukasza – przyp. KAI] dochodzi do spotkania między nimi, a św. Łukasz przypomina, że Herod od wielu, wielu miesięcy chciał zobaczyć Jezusa. I to oczekiwanie zostaje spełnione. Tyle tylko, że to spotkanie ma miejsce w czasie Jezusowej Męki: Piłat odesłał Jezusa do Heroda – mówił arcybiskup łódzki. Jak podkreślił, to właśnie w tej postaci Chrystus ukazał Herodowi najgłębszą prawdę o Sobie. Tę samą, której powinni poszukiwać wszyscy ludzie, pragnący Go poznać – To istotne pytanie o Boga, objawiającego się w Jezusie, nie jest pytaniem o to, dlaczego czyni wielkie cuda i znaki. Bóg czyni zawsze wielkie cuda i znaki. Istotne pytanie o Boga objawionego w Jezusie jest pytaniem o to, dlaczego Bóg się uniża aż po krzyż? Jeśli chcemy poznać Boga objawionego w Jezusie, musimy patrzeć na Ukrzyżowanego. To jest największa prawda o Bogu, Który jest miłością.
Jak dodał abp Ryś, taki wizerunek Boga, zarówno u Heroda, jak i dla wielu współczesnych osób, jest przedmiotem pogardy lub braku zainteresowania. Zachęcał też, by każdy zadał sobie osobiste pytanie o to, jak realizuje w swoim życiu pragnienie spotkania Jezusa.
– W naszym życiu, tak jak i w życiu Heroda, Jezus przychodzi w pełnej prawdzie wtedy, kiedy staje przed nami głodny, spragniony, bezdomny, nagi, w więzieniu, chory. Podobnie jak Herodowi, bardzo łatwo przychodzi nam pominąć takiego Jezusa i wzgardzić Nim – przestrzegał.
Cotygodniową czwartkową Mszę św. w języku polskim przy grobie św. Jana Pawła II koncelebrowało wraz z abp. Grzegorzem Rysiem ok. 80 księży, w tym kard. Konrad Krajewski, abp Stanisław Gądecki, bp Grzegorz Kaszak i nuncjusz apostolski w Iranie abp Andrzej Józwowicz.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.