Operowa Joanna d'Arc

"Joanna d'Arc" Giuseppe Verdiego w reż. Nataszy Ursuliak jest najnowszym spektaklem przygotowywanym przez Operę Wrocławską. Premiera widowiska została zaplanowana na 29 stycznia.

"Joanna d'Arc" na deskach wrocławskiej opery będzie wystawiana po raz pierwszy - podkreśliła w środę podczas konferencji prasowej dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik. - "W Polsce ta opera miała swoją premierę w 1872 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie" - dodała.

Dyrektor zauważyła, że jest to jedna z krótszych oper napisanych przez Verdiego, której partytura zawieraj jednak bardzo dużo interesującego materiału muzycznego. "Jest tu bardzo dużo fragmentów orkiestr marszowych, ponieważ akcja opery dzieje się w okresie wojny stuletniej. Oprócz tego w partyturze jest mnóstwo fragmentów lirycznych" - mówiła Michnik. Wskazała jednocześnie na bardzo trudną rolę Joanny, której partie wokalne są niezmiernie rozbudowane.

Intencją reżyserki wrocławskiej inscenizacji Nataszy Ursuliak jest ukazanie w postaci Joanny d'Arc silnej kobiety zdolnej do walki o własne ideały. "Próbujemy przy tym opowiedzieć historię Joanny z perspektywy dzisiejszych czasów podpierając się źródłami historycznymi, które mamy do dyspozycji" - mówiła Ursuliak.

Reżyserka postanowiła zmienić oryginalne libretto i uczynić Giacomo nie ojcem Joanny - jak jest w oryginale - lecz księdzem. "Księdzem, który manipuluje Joanną. Tym samym nasza bohaterka musi funkcjonować pomiędzy dwoma mężczyznami Karolem VII, który reprezentuje władzę i Giacomo, który reprezentuje Kościół. Oni ją wykorzystują do osiągnięcia swoich celów, a osiągnąwszy je skazują na śmierć" - tłumaczyła Ursuliak.

Końcowe sceny wrocławskiej inscenizacji mają przedstawiać legendę Joanny d'Arc w kontekście współczesnym.

W rolę Joanny wcieliły się Evgeniya Kuznetsova oraz Anna Lichorowicz. Karola VII zagrają Evan Bowers, Nikolay Dorozhkin oraz Ivan Kit. Partie Giacomo zaśpiewają Mariusz Godlewski oraz Bogusław Szynalski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »