Kościół katolicki cieszy się zaufaniem 58 proc. Polaków. To nieco więcej w porównaniu z jesienią ub. roku, ale dużo mniej niż przed sporem o krzyż przy Pałacu Prezydenckim - wynika z najnowszego sondażu CBOS dotyczącego oceny działalności najważniejszych instytucji publicznych.
CBOS, jak co miesiąc, zbadał zaufanie Polaków do najważniejszych instytucji publicznych. Z sondażu wynika, że Kościół katolicki cieszy się zaufaniem 58 proc. społeczeństwa - to o 4 punkty procentowe więcej niż we wrześniu ub. roku. Prawie w takim samym stopniu ubyło deklarujących negatywne opinie na temat Kościoła - jest ich 30 proc. (wcześniej 35 proc.).
Wizerunek Kościoła wciąż jest nieco gorszy, niż był przed sporem o krzyż, który toczył się w ub. roku przed Pałacem Prezydenckim. W kwietniu ub. roku Kościół cieszył się dobrą opinią aż 74 proc. Polaków, jednak w następnych badaniach zaufanie to spadało odpowiednio do 64 proc. (czerwiec) i 54 proc. (wrzesień).
"Dobre oceny działalności tej instytucji przeważają wśród osób praktykujących religijnie przynajmniej raz w miesiącu, złe zaś wśród robiących to rzadziej lub w ogóle nieuczestniczących w praktykach religijnych" - wyjaśnia Michał Feliksiak z CBOS.
Według badania CBOS Sejm cieszy się jedynie 23-proc., a Senat 27-proc. zaufaniem. Działalność prezydenta dobrze ocenia 53 proc. respondentów. Pozytywną opinię na temat funkcjonowania władz samorządowych ma 69 proc. badanych.
Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 5-12 stycznia na 989-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.
W opublikowanym wczoraj sondażu TNS OBOP podał, że Kościołowi katolickiemu ufa 2/3 Polaków (66 proc.), w tym 19 proc. - zdecydowanie. Jednak w porównaniu z poprzednim badaniem w 2004 r. zaufanie to spadło o 12 punktów procentowych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.