Ok. 140 wiernych uczestniczyło w drugim dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w nabożeństwie słowa, celebrowanym przez Naczelnego Pastora Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Andrzeja Jeziernickiego i duchownych innych wyznań.
Do ewangelicznego motywu krzewu winnego i latorośli nawiązał w wygłoszonym słowie ks. kan. Władysław Tyszuk, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Kielcach.
– Dzięki temu, że trwamy w Chrystusowym Kościele, możemy wydawać owoce – podkreśla w rozmowie z KAI pastor Andrzej Jeziernicki, zwierzchnik Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Polsce i zarazem zboru w Kielcach. Członkowie zboru spotykają się w tzw. Ekumenicznej Świątyni Pokoju. Jest to dawny ewangelicki kościół pw. Trójcy Świętej zbudowany przed 1837 r. Był wzniesiony z fundacji mieszkających w Kielcach protestantów, zapewne wg projektu inżyniera miejskiego Karola Meyzera.
Po II wojnie światowej obiekt był w rękach Kościoła polsko-katolickiego, obecnie jest zborem zielonoświątkowców – czyli Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej i siedzibą zwierzchnictwa tegoż Kościoła. Od czasu gruntownego remontu zakończonego w 2001 r. z inicjatywy prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, służy także przedstawicielom innych wyznań.
Ekumeniczne spotkania przybierają często charakter imprez artystycznych. Rokrocznie odbywa się tutaj m.in. modlitwa w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W ocenie pastora Jeziernickiego ostatni 2010 r. był lepszy dla kieleckiego zboru. – Obserwuję większe zaangażowanie wiernych starszych i młodszych jeśli chodzi o uczestnictwo w życiu religijnym. Powszechne zajmowanie się przez ludzi pracą, obowiązkami dnia codziennego spycha na margines potrzeby duchowe i jest to problem wszystkich naszych Kościołów” – uważa pastor. – Dostrzegam sporo nowych twarzy podczas spotkań Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. To dobry symptom” – ocenia Jeziernicki.
Kielecki zbór oficjalnie rozpoczął swoją działalność w 1987 r., choć początki sięgają grudnia 1986 r., gdy odbywały się pierwsze spotkania w mieszkaniach prywatnych, inspirowane przez obecnego pastora, wówczas wędrującego kaznodzieję w zborze lubelskim. Obecnie wspólnota kieleckiego zboru liczy ok. 120 osób ochrzczonych oraz dodatkowo sporą grupę dzieci i młodzieży, będących pod opieką duszpasterską. Najstarszy członek wspólnoty ma 94 lata, najmłodszy kilka miesięcy.
Na Kielecczyźnie istnieją zbory w Skarżysku–Kamiennej. Starachowicach, Włoszczowie, Pińczowie. Każdy z nich liczy ok. 40 dorosłych ochrzczonych i drugie tyle dzieci i sympatyków.
Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej ma swoje korzenie w przebudzeniu duchowym związanym z wiarą w ponadnaturalne działanie Ducha Świętego, udzielanego wiernym w dniu Zielonych Świąt. Podstawą Kościoła jest wiara w Jezusa Chrystusa jako jedynego Boga i Głowę Kościoła oraz posłuszeństwo Słowu Bożemu. Chrzest przyjmowany jest w wieku dorosłym.
Do Polski tzw. przebudzenie zielonoświątkowe dotarło z Niemiec i Ameryki. Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej powołano w Polsce oficjalnie w 1929 r. na zjeździe międzyzborowym w Starej Czołnicy k. Łucka.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.