Ok. 140 wiernych uczestniczyło w drugim dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w nabożeństwie słowa, celebrowanym przez Naczelnego Pastora Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Andrzeja Jeziernickiego i duchownych innych wyznań.
Do ewangelicznego motywu krzewu winnego i latorośli nawiązał w wygłoszonym słowie ks. kan. Władysław Tyszuk, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Kielcach.
– Dzięki temu, że trwamy w Chrystusowym Kościele, możemy wydawać owoce – podkreśla w rozmowie z KAI pastor Andrzej Jeziernicki, zwierzchnik Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Polsce i zarazem zboru w Kielcach. Członkowie zboru spotykają się w tzw. Ekumenicznej Świątyni Pokoju. Jest to dawny ewangelicki kościół pw. Trójcy Świętej zbudowany przed 1837 r. Był wzniesiony z fundacji mieszkających w Kielcach protestantów, zapewne wg projektu inżyniera miejskiego Karola Meyzera.
Po II wojnie światowej obiekt był w rękach Kościoła polsko-katolickiego, obecnie jest zborem zielonoświątkowców – czyli Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej i siedzibą zwierzchnictwa tegoż Kościoła. Od czasu gruntownego remontu zakończonego w 2001 r. z inicjatywy prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, służy także przedstawicielom innych wyznań.
Ekumeniczne spotkania przybierają często charakter imprez artystycznych. Rokrocznie odbywa się tutaj m.in. modlitwa w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W ocenie pastora Jeziernickiego ostatni 2010 r. był lepszy dla kieleckiego zboru. – Obserwuję większe zaangażowanie wiernych starszych i młodszych jeśli chodzi o uczestnictwo w życiu religijnym. Powszechne zajmowanie się przez ludzi pracą, obowiązkami dnia codziennego spycha na margines potrzeby duchowe i jest to problem wszystkich naszych Kościołów” – uważa pastor. – Dostrzegam sporo nowych twarzy podczas spotkań Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. To dobry symptom” – ocenia Jeziernicki.
Kielecki zbór oficjalnie rozpoczął swoją działalność w 1987 r., choć początki sięgają grudnia 1986 r., gdy odbywały się pierwsze spotkania w mieszkaniach prywatnych, inspirowane przez obecnego pastora, wówczas wędrującego kaznodzieję w zborze lubelskim. Obecnie wspólnota kieleckiego zboru liczy ok. 120 osób ochrzczonych oraz dodatkowo sporą grupę dzieci i młodzieży, będących pod opieką duszpasterską. Najstarszy członek wspólnoty ma 94 lata, najmłodszy kilka miesięcy.
Na Kielecczyźnie istnieją zbory w Skarżysku–Kamiennej. Starachowicach, Włoszczowie, Pińczowie. Każdy z nich liczy ok. 40 dorosłych ochrzczonych i drugie tyle dzieci i sympatyków.
Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej ma swoje korzenie w przebudzeniu duchowym związanym z wiarą w ponadnaturalne działanie Ducha Świętego, udzielanego wiernym w dniu Zielonych Świąt. Podstawą Kościoła jest wiara w Jezusa Chrystusa jako jedynego Boga i Głowę Kościoła oraz posłuszeństwo Słowu Bożemu. Chrzest przyjmowany jest w wieku dorosłym.
Do Polski tzw. przebudzenie zielonoświątkowe dotarło z Niemiec i Ameryki. Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej powołano w Polsce oficjalnie w 1929 r. na zjeździe międzyzborowym w Starej Czołnicy k. Łucka.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.