Indie: Kościół w obronie praw człowieka

Indyjscy katolicy włączyli się w obronę Binayaka Seny, lekarza i obrońcy praw człowieka, którego skazano na dożywocie na podstawie sfabrykowanych oskarżeń o współpracę z maoistycznymi rebeliantami. Kościół przypomina, że obrońcy praw człowieka coraz częściej są w Indiach uciszani i prześladowani przez administrację, sądy i policję.

Indie: Kościół w obronie praw człowieka   ANINDITO MUKHERJEE/PAP/EPA Katolicy w Indiach protestują przeciw uwięzieniu lekarza Binayaka Seny

Społeczność katolicka w Delhi wystosowała list otwarty do premiera kraju w sprawie nękanych przez administrację i policję obrońców praw człowieka. Zorganizowała ponadto pikietę ze świecami pod India Gate – Grobem Nieznanego Żołnierza w Delhi. List wzywa do ponownego i sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy obrońcy praw człowieka. Dr Sena leczył bezbronnych tubylców na terenach ogarniętych maoistyczną rebelią. Został skazany w grudniu 2010 r. na dożywotnie więzienie na podstawie sfabrykowanych oskarżeń. Zarzucono mu wspieranie maoistów i spiskowanie przeciw państwu. Obrońcy praw człowieka uważają, iż powodem zarzutów oraz niesprawiedliwego wyroku było ujawnianie przez Senę okrucieństw lokalnej administracji i policji wobec ludności tubylczej.

List porusza także sprawę obrończyni praw człowieka Teesty Setalwal z Gudżaratu i bezprawnych działań podejmowanych również przeciw niej. Przypomina, że to właśnie obrońcy praw człowieka ryzykując życiem występują przeciw bezprawiu i stają w obronie ofiar represji ekstremistów. John Dayal z Narodowej Rady Integracji przypomina: „Kiedy my byliśmy prześladowani mogliśmy liczyć tylko na przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, którzy mówili w naszym imieniu. Dzisiaj obrońcy praw człowieka mają kłopoty. Dlatego uważamy, że jako chrześcijanie mamy obowiązek ich teraz wesprzeć”.

Swoją akcją delijscy katolicy włączyli się w działania innych środowisk walczących o przestrzeganie praw człowieka w Indiach.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| INDIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
wiecej »