Komisja Episkopatów Krajów Unii Europejskiej (COMECE) opublikowała oświadczenie: „Usłyszeć płacz ubogich w kontekście pandemii COVID-19 i jej zwalczania”, w którym zaproponowano działania i zalecenia dla instytucji UE, w celu wzmocnienia walki z ubóstwem w Europie. „Należy zwalczać nowe formy ubóstwa” - uważa przewodniczący komisji spraw społecznych, bp Antoine Hérouard.
Walka z ubóstwem jest jednym z głównych priorytetów społecznych UE. Biskupi uważają, że „należy uczynić więcej, aby zwalczać nowe formy ubóstwa oraz promować kreatywne sposoby rozwiązywania problemów dotyczących strukturalnych przyczyn ubóstwa”. Komisja wskazała na wzrost w ciągu ostatniej dekady ubóstwa wśród osób pracujących, niemających godnych warunków pracy. „Nikogo nie można zostawiać w tyle” – zaznaczono. Pokazano też przykłady „dobrych praktyk” wprowadzonych w życie przez Caritas w różnych krajach i ich regionalnych partnerów.
Zalecenia Komisji obejmują: wzmocnienie pomocy materialnej i żywnościowej w ramach funduszy UE, lepsze, odpowiadające rzeczywistości monitorowanie ubóstwa, ułatwienie dostępu do przystępnych cenowo i przyzwoitych mieszkań, lepsze zapobieganie nadmiernemu zadłużeniu, promowanie godnej pracy, a także wysokiej jakości edukacji i solidarności.
„Musimy działać, aby wzmacniać naszą integrację w gospodarce, społeczeństwie i polityce”– zakończył bp Hérouard.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.