Dzień Pamięci o Holokauście

Złożeniem wieńców pod pomnikiem Bohaterów Getta, uroczystym koncertem oraz zapaleniem w oknach domów świec symbolizujących pamięć o ofiarach holokaustu stolica uczci przypadający 27 stycznia V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.

Uroczystości, objęte honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, rozpoczną się o godz. 16.30 pod stołecznym pomnikiem Bohaterów Getta. Przedstawiciele władz państwowych, organizacji społecznych i religijnych oraz harcerze złożą wieńce pod pomnikiem dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady. W części artystycznej wystąpi Andrzej Seweryn z recytacją fragmentów "Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona oraz aktorzy Teatru Żydowskiego. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za tych, którzy odeszli.

"Dla mnie najważniejszym celem obchodów jest zachowanie pamięci. Jestem drugim pokoleniem po holokauście i chcemy mówić w imieniu tych, którzy już nie mogą. Czuję się cały czas spadkobierczynią tych, których nie ma. Całe nasze pokolenie jest nazywane +płomieniem pamięci+. Dlatego spotykamy się co roku i te obchody są dla nas symbolami tej pamięci i tego, że wciąż jesteśmy razem" - powiedziała PAP Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Szalom, współorganizującej obchody wspólnie ze stołecznym Ratuszem.

O godz. 18 na ul. Próżnej odbędzie się uroczysty apel pamięci, podczas którego będą odczytywane imiona osób, które zginęły w czasie holokaustu. Każda z przybyłych osób będzie mogła się włączyć w tę formę hołdu. Przedstawiciele Fundacji Szalom apelują także, aby o godz. 18 zapalając świece w swoich oknach uczcić Dzień Pamięci o Holokauście. "Zwracamy się do wszystkich, nie tylko warszawiaków, aby tego dnia o godz. 18 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę. Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości" - mówi Gołda Tencer.

27 stycznia każdy może zapalić Światło Pamięci również w internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z grupy Fundacji Shalom http://www.facebook.com/group.php?gid=53080654916 pobrać zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę w oknie i zamieścić na swojej tablicy.

26 i 27 stycznia w godz. 12-18 na ulice Warszawy wyjedzie także oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy Tramwaj Widmo. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w Getcie Warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza-Nowowiejska-Marszałkowska-Andersa-Stawki-al. Jana Pawła II-Popiełuszki -Pętla Potocka-Popiełuszki-Arkadia-Okopowa-Towarowa-pl. Zawiszy-pl. Narutowicza.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku. Częścią obchodów tego dnia jest akcja "Światło Pamięci" polegająca na zapaleniu świec w oknach na znak pamięci o ofiarach Holokaustu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
12°C Poniedziałek
dzień
11°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »