Reklama

W encyklikach jest klucz do wyzwań współczesności

W Watykanie rozpocznie się jutro międzynarodowa konferencja na temat sposobów walki z niesprawiedliwością, nierównością i wykluczeniem. Zdaniem organizatorów klucz do opanowania najbardziej bolesnych współczesnych wyzwań ludzkości znajduje się w encyklikach ostatnich papieży.

Reklama

Organizatorem wydarzenia jest fundacja Centesimus Annus pro Pontifice. Międzynarodowe spotkanie odbywa się pod hasłem: „Solidarność, współpraca, odpowiedzialność. Antidotum na niesprawiedliwość, nierówności i wykluczenia”. W sobotę, w ostatnim dniu konferencji, uczestnicy zostaną przyjęci na audiencji u Papieża Franciszka.

Tematyka obejmie problemy, z jakimi obecnie zmaga się świat, takie jak: pandemia koronawirusa, ubóstwo, wykluczenie społeczne, niesprawiedliwość i konflikty zbrojne. Nie da się ich rozwiązać bez zakotwiczenia społeczeństw w wartościach takich jak: solidarność, współpraca i odpowiedzialność – uważają organizatorzy.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele różnych dziedzin nauki z całego świata, w tym laureat Nagrody Nobla z fizyki z 2018 r. Gérard Albert Mourou, a ze strony Watykanu: kard. Pietro Parolin, watykański Sekretarz Stanu, kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz abp Paul Gallagher, watykański minister spraw zagranicznych.

Uczestnicy konferencji będą dyskutować nad tym, jak współczesnemu światu mogą pomóc propozycje zawarte w encyklikach Papieża Franciszka: Laudato si’ i Fratelli Tutti oraz Caritas in Veritate, autorstwa Benedykta XVI. „Wartości przedstawione w tych tekstach oferują klucz do stawienia czoła aktualnym problemom” – uważa Anna Maria Tarantola, prezes fundacji Centesimus Annus pro Pontifice.

„To wydarzenie ma na celu odpowiedzieć na pytanie, jak wcielać w życie wartości takie jak: solidarność, współpraca i odpowiedzialność. Mają one fundamentalne znaczenie, by skutecznie stawiać czoła wyzwaniom, przed którymi stoimy: zdrowotnym, gospodarczym, cyfrowym i ekologicznym. Konieczne są zmiany w modelach biznesowych i przywódczych, w zarządzaniu, w edukacji i komunikacji. Tych zmian nie da się jednak osiągnąć bez wcześniejszego zakotwiczenia społeczeństw w zasadach solidarności, współpracy i odpowiedzialności – powiedziała w rozmowie z papieską rozgłośnią Anna Maria Tarantola. – Pandemia pokazała nam, że tylko wtedy, gdy udało nam się wcielić te trzy wartości w życie, sytuacja uległa poprawie i osiągnęliśmy godne uwagi rezultaty. To dzięki solidarności udało nam się przecież pokonać pierwsze fale pandemii. Teraz wyzwaniem – przypomniał nam o tym Ojciec Święty – jest uzyskanie sprawiedliwego podziału szczepionek, aby pomóc najbiedniejszym krajom. Także globalne wyzwanie ekologiczne nie może zostać pokonane bez współpracy i solidarności. Zaś technologia cyfrowa musi kierować się etyką, a nie chciwością, co niestety obecnie ma miejsce.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama