Z inicjatywy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II wystartowały na Angelicum interdyscyplinarne JP2 Studies - roczne Studia Jano-Pawłowe, których celem jest zgłębianie myśli i dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II - poinformował Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie.
"JP2 Studies" to roczny interdyscyplinarny program studiów nad myślą i dziełem św. Jana Pawła II, przygotowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), na którym Jan Paweł II napisał swój doktorat - poinformował Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie.
Wykładowcami nowego kierunku są m.in.: George Weigel, Remi Brague, Francis Russell Hittinger, Marek Cichocki, Michał Gierycz, Jarosław Kilian, Rowan Williams i dominikanie o. Jarosław Kupczak i o. Cezary Binkiewicz. Wszystkie zajęcia w ramach JP2 Studies odbywać się będą w języku angielskim.
Zaznaczono, że w trakcie dwóch semestrów program JP2 Studies obejmie łącznie ponad 230 godzin wykładowych, w tym zajęcia obowiązkowe i fakultatywne, za które student będzie mógł uzyskać do 50 punktów ECTS.
Kursy będą skupione w trzech blokach: kursy podstawowe, obejmujące wiedzę o życiu, pracy i działalności Jana Pawła II, a także o najważniejszych elementach jego nauczania; wykłady i zajęcia praktyczne skoncentrowane na kluczowych zagadnieniach i wyzwaniach współczesnego świata i Kościoła w świetle nauczania św. Jana Pawła II oraz kursy wybrane z aktualnego programu nauczania Angelicum, które pomogą uzupełnić i poszerzyć wiedzę o nauczaniu św. Jana Pawła II w szerszym kontekście filozoficznym i teologicznym.
"JP2 Studies to bardzo oryginalne i świeże podejście do osoby i nauczania Jana Pawła II. Te roczne studia są próbą wyjścia naprzeciw potrzebom wielu osób poszukujących w myśli św. Jana Pawła II odpowiedzi na dylematy współczesności" - przekazał rektor Angelicum, dominikanin o. Thomas Joseph White.
Rozszerzenie programu JP2 Studies stanowi prowadzony od ubiegłego roku program wykładów otwartych JP2 Lectures. "W tegorocznej edycji JP2 Lectures wśród wykładowców znajdą się: Jean-Luc Marion, George Weigel, Andrea Riccardi, John Milbank, Carl A. Anderson, Ewa Thompson, Stanisław Grygiel. Cykl zainauguruje wykład lorda Johna Alderdice'a z University of Oxford pt. Religia - źródło pokoju czy niepokojów w społeczeństwie, który odbędzie się 22 października o godz. 16.00" - poinformował Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie.
Tego samego dnia o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa zdjęć "Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka", przygotowana dzięki współpracy Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Polskiego w Rzymie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum oraz Fundacji Świętego Mikołaja.
"Na prawie dwustu fotografiach zgromadzonych na wystawie przedstawione zostaną wyjątkowe momenty współczesnej historii Polski, którym towarzyszyła wspólna euforia, a jednocześnie skupienie oraz jedność, będące w tym czasie największą siłą Polaków. Fotografie są świadectwem drogi krakowskiego kardynała na tron Stolicy Apostolskiej, a także zbiorowym portretem Polaków oraz Krakowa" - poinformował Instytut.
Zaznaczył, że dzięki fotografiom Adama Bujaka "ponownie możemy stanąć obok tłumu i jeszcze raz przyjrzeć się zbiorowym emocjom podczas Tysiąclecia Chrztu Polski, zdjęciom z budowy Arki Pana, procesji na Skałkę czy Białemu Marszowi".
Nie zabraknie też prywatnych zdjęć z pokoju kardynała Wojtyły w pałacu biskupim czy ujęć ze spontanicznych spotkań z ludźmi przedstawiających go jako zwykłego człowieka, ceniącego sobie skromność i minimalizm.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.