Dzisiejszy „Gość Niedzielny” w tekście Andrzeja Grajewskiego ujawnia niepublikowane dotąd wyjaśnienia Mehmeta Ali Agcy, który strzelał do Jana Pawła II. Ujawnia również, kto zaplanował zamach i kto jeszcze strzelał do papieża 13 maja 1981 r. Redakcja zapowiada materiały na ten temat, w czterech najbliższych numerach GN. Cykl artykułów ma odtworzyć przebieg zamachu, wcześniejsze przygotowania i pokazać kto i w jakiej roli w nim uczestniczył. Poza tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":
Misja małej siostry [Joanna Bątkiewicz-Brożek]
O tym kim jest uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II zakonnica? Dlaczego ją wybrał wielki Papież zastanawia się „Gość Niedzielny”. Jeszcze niedawno można było spotkać ją na Placu św. Piotra w Rzymie. Teraz francuska zakonnica należy chyba do najpilniej strzeżonych osób we Francji. Redakcja próbowała uzyskać zgodę na wywiad z nią. Bezskutecznie. Odkąd w 2001 r. zdiagnozowano u niej symptomy choroby Parkinsona, nigdy nie skarżyła się na swoje cierpienie. W kaplicy chowa-ła się za filarem, by nikt nie widział jej trzęsących się rąk. Siostry nie wiedziały, że z powodu uporczywych skurczy mięśni i bólu prawie w ogóle nie śpi. Ani o tym, że wstaje o 4.30, godzinę przed pobudką, by zdążyć ubrać się na Mszę o 6.00. M.in. o tym dlaczego przełożona poprosiła chorą siostrę o napisanie na kartce słów „Jan Paweł II” w tekście Joanny Bątkiewicz-Brożek.
Sól w oku [Jacek Dziedzina]
Decyzja Trybunału w Strasburgu z 2009 r., nakazująca usunięcie krzyży z włoskiej szkoły, to tylko jeden z licznych przypadków łamania wolności religijnej w Europie
Czy chrześcijanie w Europie są jeszcze „u siebie” – zadaje pytanie autor Jacek Dziedzina. „Za wiarę do nikogo tu wprawdzie się nie strzela. Ale za przekonania coraz łatwiej trafić za kratki lub wylecieć z pracy” - dodaje. Nanjowszy raport o nietolerancji i dyskryminacji, który przedstawia udokumentowane przypadki poważnego łamania wolności religijnej i wolności sumienia. Wyłania się z tego mało optymistyczny obraz Starego Kontynentu, w którym jest coraz mniej miejsca nie tyle na religię, ile na bro-niony przez nią zdrowy rozsądek i prawa natury. Raport można znaleźć na stronie www.intoleranceagainstchristians.eu.
Stracimy w przyszłości? [Tomasz Rożek]
Na dnie Bałtyku już leży prawie 1000 km rur pierwszej nitki gazociągu łączącego Ro-sję i Niemcy. To około 80 proc. całości. Pierwszy odcinek ma zostać ukończony późnym latem tego roku – informuje „Gość Niedzielny”. Gazociąg przecina szlaki wodne, którymi płyną statki do portów w Szczecinie i Świnoujściu. „Gdy pojawia się informacja o rurze bałtyckiej – wybuchła niemalże histeria, że rura sparaliżuje nasze porty. To przesadne reakcje” – uważa Tomasz Rożek. „Wszystko wskazuje na to, że gazociąg nie zostanie wkopany w dno. To na razie nam nie przeszkadza, choć w przyszłości może. Ale to nasza wina. Gdyby nasze porty i podejścia do nich były dobrze utrzymane, rura – na mocy międzynarodowego prawa – musiałaby zostać wkopana. Skoro przespaliśmy ten moment, pozostaje mieć nadzieję, że prądy morskie przez lata same wkopią w dno bałtycką rurę z gazem” – kończy autor.
Ogień trafi w tym roku nie tylko do prawosławnych, ale i katolików w Polsce.
W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego.
Informacje mają pochodzić od urzędników administracji prezydenta USA.
Argument? Miało ono podejmować dzałania mające na celu ograniczenie wolności słowa.
Trzydniowe celebracje obejmują misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego.