Papież musiał zginąć [Andrzej Grajewski]

Dzisiejszy „Gość Niedzielny” w tekście Andrzeja Grajewskiego ujawnia niepublikowane dotąd wyjaśnienia Mehmeta Ali Agcy, który strzelał do Jana Pawła II. Ujawnia również, kto zaplanował zamach i kto jeszcze strzelał do papieża 13 maja 1981 r. Redakcja zapowiada materiały na ten temat, w czterech najbliższych numerach GN. Cykl artykułów ma odtworzyć przebieg zamachu, wcześniejsze przygotowania i pokazać kto i w jakiej roli w nim uczestniczył. Poza tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":

Misja małej siostry [Joanna Bątkiewicz-Brożek]

O tym kim jest uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II zakonnica? Dlaczego ją wybrał wielki Papież zastanawia się „Gość Niedzielny”. Jeszcze niedawno można było spotkać ją na Placu św. Piotra w Rzymie. Teraz francuska zakonnica należy chyba do najpilniej strzeżonych osób we Francji. Redakcja próbowała uzyskać zgodę na wywiad z nią. Bezskutecznie. Odkąd w 2001 r. zdiagnozowano u niej symptomy choroby Parkinsona, nigdy nie skarżyła się na swoje cierpienie. W kaplicy chowa-ła się za filarem, by nikt nie widział jej trzęsących się rąk. Siostry nie wiedziały, że z powodu uporczywych skurczy mięśni i bólu prawie w ogóle nie śpi. Ani o tym, że wstaje o 4.30, godzinę przed pobudką, by zdążyć ubrać się na Mszę o 6.00. M.in. o tym dlaczego przełożona poprosiła chorą siostrę o napisanie na kartce słów „Jan Paweł II” w tekście Joanny Bątkiewicz-Brożek.


Sól w oku [Jacek Dziedzina]

Decyzja Trybunału w Strasburgu z 2009 r., nakazująca usunięcie krzyży z włoskiej szkoły, to tylko jeden z licznych przypadków łamania wolności religijnej w Europie
Czy chrześcijanie w Europie są jeszcze „u siebie” – zadaje pytanie autor Jacek Dziedzina. „Za wiarę do nikogo tu wprawdzie się nie strzela. Ale za przekonania coraz łatwiej trafić za kratki lub wylecieć z pracy” - dodaje. Nanjowszy raport o nietolerancji i dyskryminacji, który przedstawia udokumentowane przypadki poważnego łamania wolności religijnej i wolności sumienia. Wyłania się z tego mało optymistyczny obraz Starego Kontynentu, w którym jest coraz mniej miejsca nie tyle na religię, ile na bro-niony przez nią zdrowy rozsądek i prawa natury. Raport można znaleźć na stronie www.intoleranceagainstchristians.eu.

Stracimy w przyszłości? [Tomasz Rożek]

Na dnie Bałtyku już leży prawie 1000 km rur pierwszej nitki gazociągu łączącego Ro-sję i Niemcy. To około 80 proc. całości. Pierwszy odcinek ma zostać ukończony późnym latem tego roku – informuje „Gość Niedzielny”. Gazociąg przecina szlaki wodne, którymi płyną statki do portów w Szczecinie i Świnoujściu. „Gdy pojawia się informacja o rurze bałtyckiej – wybuchła niemalże histeria, że rura sparaliżuje nasze porty. To przesadne reakcje” – uważa Tomasz Rożek. „Wszystko wskazuje na to, że gazociąg nie zostanie wkopany w dno. To na razie nam nie przeszkadza, choć w przyszłości może. Ale to nasza wina. Gdyby nasze porty i podejścia do nich były dobrze utrzymane, rura – na mocy międzynarodowego prawa – musiałaby zostać wkopana. Skoro przespaliśmy ten moment, pozostaje mieć nadzieję, że prądy morskie przez lata same wkopią w dno bałtycką rurę z gazem” – kończy autor.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
22°C Środa
noc
19°C Środa
rano
27°C Środa
dzień
28°C Środa
wieczór
wiecej »