Prawne aspekty zbrodni katyńskiej były tematem konferencji z udziałem amerykańskich, polskich i rosyjskich ekspertów, która odbyła się w miniony weekend na Uniwersytecie Case Western Reserve w Ohio.
Konferencję, która odbyła się na wydziale prawa uczelni, zorganizowano z inicjatywy Libra Institute, powołanej niedawno organizacji z Ohio, zamierzającej promować współpracę między Polakami a Amerykanami.
Jak powiedziała przewodnicząca Libra Institute mecenas Maria Szonert-Binienda, konferencja miała na celu debatę nad określeniem zakresu zbrodni katyńskiej i jej kwalifikacji prawnej.
"Jest oczywiste, że była to zbrodnia wojenna, ale dyskutowaliśmy, czy należy ją zakwalifikować także jako ludobójstwo. Moim zdaniem tak, i na panelu poświęconym temu tematowi zgodziła się ze mną większość jego uczestników. Niektórzy podnosili jednak problem politycznego zaakceptowania takiej kwalifikacji" - powiedziała PAP mec. Szonert-Binienda.
"Na konferencji mówiliśmy także o ewentualnych prawnych możliwościach uzyskania odszkodowań dla rodzin ofiar Katynia" - dodała.
W konferencji wzięli m.in. udział: historyk z UJ prof. Janusz Cisek; dyrektor programu badań nad okresem zimnej wojny na Uniwersytecie Harvarda prof. Mark Kramer; dr Aleksandr Gurianow z rosyjskiego Memoriału; przedstawiciel administracji USA i ambasador ds. zbrodni wojennych, Stephen Rapp i kilkoro członków Kongresu ze stanu Ohio, m.in. kongresman Dennis Kucinich, senator Sherrod Brown i kongresmanka Marcy Kaptur.
Na zakończenie konferencji ma powstać raport ekspertów uczestniczących w spotkaniu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.