Dziecko-lek drogą medycyny?

We Francji urodziło się pierwsze tzw. dziecko-lek. Zostało ono poczęte metodą in vitro z wyselekcjonowanego materiału genetycznego, w celu wyleczeniu swojego starszego brata, chorego na β-talasemię.

Urodzony chłopiec nosi imię Umut-Talha, co w języku tureckim znaczy „nasza nadzieja”. Jego krew pępowinowa, zawierająca wiele komórek macierzystych układu krwionośnego, zostanie sukcesywnie przetoczona jego starszemu bratu, aby zastąpić jego chorą krew.

Mimo, że prawo francuskie bioetyczne z 2004 r. zezwala na poczęcie i narodziny dziecka-leku, eksperymenty takie budzą wiele kontrowersji. „Jest to niewłaściwa droga, działanie niegodne człowieka - powiedział abp Pierre d’Ornellas, metropolita Rennes i przewodniczący grupy roboczej ds. bioetyki episkopatu francuskiego – nawet jeśli pragnienie uleczenia brata jest tak bardzo godne. Towarzyszenie cierpieniu rodziców, którzy mają ciężko chore dziecko, jest obowiązkiem społeczeństwa. Rozumiemy ich los i ich oczekiwania wobec medycyny”.

"Jednakże – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Konferencję Episkopatu Francji – zgoda na używanie bytu ludzkiego, całkowicie bezsilnego, w celu leczenia, jest aktem niegodnym człowieka. Poczęcie dziecka w celu użycia go – nawet po to, by leczyć – nie szanuje jego godności. Co powie to dziecko, gdy odkryje, że jest dzieckiem-lekiem? Taki utylitaryzm jest zawsze krokiem w tył. Niebranie pod uwagę podstawowego dobra dziecka, którego domaga się Konwencja Praw Dziecka, jest niebezpieczne dla społeczeństwa. Również arcybiskup Paryża, kard. André Vingt-Trois, przestrzegł przed niebezpieczeństwem "instrumentalizacji bytu ludzkiego w celu osiągnięcia dobra innych".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Natalia
  10.02.2011 02:49
  Tutaj chodzi glownie o to, ze to dziecko zostalo poczete droga in vitro, czyli w przyszlosci jeszcze wieksze promowanie tej metody tym razem w celach "leczniczych'. Jest to przesuwanie coraz bardziej granicy etyki. Przesuwanie coraz bardziej granicy jest widoczne rowniez w przypadku homoseksualistow. Jak zgodzimy sie na ich calkowite rownouprawnienie, to mozemy sie spodziewac ze w przyszlosci nastepna grupa (pedofile) bedzie o nie walczyc. Mozna sie z tego smiac, tyle ze ja nie zartuje...
 • nordynka
  10.02.2011 08:28
  "przestańcie się litować" "to nie jest takie straszne" "nic mu się nie stanie"

  jemu nic się nie stanie, być może, fizycznie pewnie nie,psychicznie....obawiam się że dużo się stanie, podobna sytuacja jak rodziców którzy poczynają dziecko dla siebie i potem nie pozwalają mu dorastać bo ono ma być dla nich - podporą, kontynuacją rodzinnej schedy, opiekunem czy kimtamjeszcze,- trauma i schrzanione życie

  to jest straszne jak pozna się okoliczności jego poczęcia: in vitro, stworzenie większej ilości zarodków, selekcja najlepiej rokującego, reszta - do kibelka, a wszystko to po to, żeby wykorzystać je do wyleczenia brata (wcale nie ma pewności że skutecznie).
  To jest straszne.
  ale miłosierdzie Boże jest wieksze
 • renata155
  11.02.2011 17:24
  renata155
  kurde--zabijcie je..niech się nie męczy w przyszłości,i na psychice nie poniesie szkody--odbija wam ludzie?
  ktoś z was wie dlaczego się pojawił na tym świecie?..z jakich prawdziwych pobudek rodziców?--macie żal,że żyjecie?..pretensje do pana Boga..bez względu na udział fizyczny rodziców..żal mi was
 • gut
  12.02.2011 13:07
  Zinta Twoja wypowiedź tym bardziej skandaliczna, że swoim utylitarnym podejściem do człowieka "okraszasz" Bogiem. Jest to niezwykle obrzydliwe!!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Wtorek
  noc
  11°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »