W sprawie rehabilitacji polskich oficerów rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku decyzje polityczne już zapadły; trwa poszukiwanie odpowiedniej formuły prawnej, by to zrobić - oświadczył w czwartek ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksandr Aleksiejew.
Aleksiejew oświadczył na konferencji prasowej w Warszawie, że sprawa Katynia jest bardzo ważna dla wzajemnych stosunków polsko-rosyjskich. Jak mówił, kwestia ta "znajduje się pod kontrolą najwyższego kierownictwa politycznego Rosji".
Podkreślił, że jeżeli chodzi o rehabilitację polskich oficerów rozstrzelanych przez NKWD rozstrzygane są obecnie kwestie prawne, ponieważ - jak zaznaczył - wszystkie polityczne decyzje, które mogły zapaść, już zapadły. Dodał, że w stosunku do rehabilitacji ofiar mordu katyńskiego jest "inne podejście".
"Tutaj są dwa podejścia. Albo będą zmiany w ustawie o politycznej rehabilitacji, albo będzie nowa ustawa odnośnie tych ofiar" - powiedział ambasador.
Jak zaznaczył, proces ten trwa długo, ponieważ jest konieczne, by "wszystkie decyzje i akty prawne były rozstrzygnięte jak należy".
Ambasador wyraził nadzieję, że sprawa rehabilitacji polskich oficerów, którą obecnie zajmują się prawnicy, zostanie rozstrzygnięta w niedalekiej przyszłości. Jak podkreślił, poszukiwana jest formuła, która zadowoli zarówno stronę polską, jak i rosyjską oraz nie będzie sprzeczna z rosyjskim prawem.
Powiedział również, że stronie polskiej przekazywane są kolejne tomy akt ze śledztwa katyńskiego.
Polska jest zadowolona z deklaracji ambasadora Rosji w Warszawie Aleksandra Aleksiejewa w sprawie rehabilitacji ofiar Katynia, niemniej czeka na konkretne kroki prawne w tej sprawie - powiedział w czwartek rzecznik MSZ Marcin Bosacki.
"Jesteśmy zadowoleni z kolejnej tego typu politycznej deklaracji wysokiego rangą urzędnika rządu rosyjskiego. Niemniej czekamy na konkretne kroki prawne, które umożliwią zakończenie procesu rehabilitacji polskich oficerów, ofiar zbrodni w Katyniu" - powiedział PAP Bosacki.
Aleksiejew oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie, że sprawa Katynia jest bardzo ważna dla wzajemnych stosunków polsko-rosyjskich. Jak mówił, kwestia ta "znajduje się pod kontrolą najwyższego kierownictwa politycznego Rosji".
Podkreślił, że jeżeli chodzi o rehabilitację polskich oficerów rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku rozstrzygane są obecnie kwestie prawne, ponieważ - mówił - wszystkie polityczne decyzje, które mogły zapaść, już zapadły. Wyraził nadzieję, że sprawa rehabilitacji polskich oficerów zostanie rozstrzygnięta w niedalekiej przyszłości. Jak podkreślił, poszukiwana jest formuła, która zadowoli zarówno stronę polską jak i rosyjską oraz nie będzie sprzeczna z rosyjskim prawem.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.