Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o ochronie prawnej odmian roślin. Proponowane przepisy mają umożliwić zwolnienie większej liczby rolników z opłat za korzystanie z nasion odmian chronionych, zebranych we własnym gospodarstwie.
Projekt nowelizacji został zaproponowany przez resort rolnictwa - poinformowało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.
Zmiana w przepisach ma umożliwić zwolnienie z opłat większej liczby rolników za korzystanie z nasion zebranych we własnych gospodarstwie z odmian chronionych prawnie. Opłaty takie rolnicy płacili na rzecz hodowców (producentów materiału siewnego) w związku z korzystaniem przez nich z instytucji odstępstwa rolnego.
Odstępstwo rolne jest przywilejem, które pozwala rolnikowi na wysianie nasion odmiany prawnie chronionej (zebranych we własnym gospodarstwie) za odpowiednią opłatą na rzecz hodowcy. Dotychczas mogli to robić rolnicy posiadający gospodarstwa do 10 ha.
Projektowane przepisy stanowią, że z takich opłat będą zwolnieni także rolnicy posiadający gospodarstwo rolne do 25 ha. Nie dotyczy to jednak uprawy ziemniaka - rolnicy zajmujący się nią będą mogli, jak dotychczas, korzystać z takiego przywileju tylko w przypadku, gdy mają nie więcej niż 10 ha.
W założeniach przewidziano też poszerzenie katalogu gatunków roślin uprawnych podlegających odstępstwu rolnemu. W efekcie gospodarujący na gruntach do 25 ha będą mogli korzystać z odstępstwa, jeśli uprawiają: pszenicę zwyczajną, żyto, jęczmień, pszenżyto, owies, kukurydzę, rzepak, łubin żółty i wąskolistny, lucernę siewaną, groch siewny, bobik, wykę siewną, pszenicę twardą, rzepik, len zwyczajny (oleisty).
Przewidziano także regulacje, które umożliwią organizacjom hodowców pobieranie opłat od posiadaczy gruntów rolnych za używanie przez nich materiału siewnego ze zbioru odmiany chronionej. Doprecyzowano też zasady udzielania kary grzywny za nieprzestrzeganie przez posiadaczy gruntów rolnych, przetwórców i ich organizacje obowiązku terminowego udzielania informacji o zakresie korzystania z odstępstwa rolnego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.