Zaczęła działać nowa strona internetowa Państwowej Komisji ds. Pedofilii, która ma ułatwić komunikację z urzędem oraz składanie zgłoszeń - poinformowała w środę Ivetta Biały z Państwowej Komisji ds. Pedofilii.
Jak zapewniła Państwowa Komisja ds. Pedofilii, nowa strona jest prosta i przyjazna dla użytkowników. Dodano, że witryna w przystępny sposób tłumaczy uprawnienia Komisji oraz edukuje w sprawach wsparcia i ochrony małoletnich przed wykorzystaniem seksualnym. Strona ma być rozwijana, aby docelowo pełnić funkcję centrum informacji w obszarach prewencji i pomocy osobom pokrzywdzonym czynami o charakterze pedofilskim.
"Użyteczność dla osób, które chcą zgłosić skrzywdzenie w dzieciństwie przestępstwem o charakterze seksualnym była głównym kryterium podczas projektowania witryny internetowej Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Dzięki wykorzystaniu elementów metody user experience design, zainteresowani łatwo uzyskają informacje o formach pomocy, sposobie zgłaszania oraz dostęp do formularzy zgłoszeniowych" - przekazano w komunikacie.
Dodano, że zakładki tematyczne uwzględniają najczęściej poszukiwane informacje przez osoby dotąd kontaktujące się z Urzędem Państwowej Komisji ds. Pedofilii, czyli: jak zgłosić sprawę; zadania i kompetencje Państwowej Komisji - wyjaśnione prostym językiem; podstawowe akty prawne w przedmiocie wykorzystania seksualnego małoletnich; statystyki z działalności; gdzie można udać się po pomoc w obszarach, które są poza kompetencjami a dotyczą molestowania seksualnego dzieci czy innych form przemocy.
Jak informuje Komisja, przewidziano też miejsce na edukacyjne kampanie społeczne, w tym pierwszą #RozmawiajReaguj, która była prowadzona w II połowie grudnia w mediach elektronicznych.
"Interfejs jest prosty, skupiony raczej na funkcji informacyjno-użytkowej niż wizerunkowej. Strona spełnia też wymagania dostępności dla osób niedowidzących WCAG. Skromna estetyka zgodna jest z kolorami identyfikacji wizualnej PKDP jako organu administracji państwowej (granat, niebieski, zieleń i czerwień)" - napisano.
Jak informuje Komisja, "poprzednia, pierwsza strona uruchomiona była 23 listopada 2020 r. na serwerze rządowym dzięki uprzejmości KPRM, gdy rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń od osób pokrzywdzonych".
Nowa strona znajduje się pod adresem https://pkdp.gov.pl/
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.