W przyszłą niedzielę podczas Mszy sprawowanej przez Franciszka w Bazylice Watykańskiej będą miały miejsce ważne wydarzenia dla posług lektoratu i katechety.
Papież po raz pierwszy ustanowi katechetów, a wśród ustanowionych przez niego lektorów po raz pierwszy znajdą się kobiety. Informuje o tym komunikat Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji na temat watykańskich obchodów Niedzieli Słowa Bożego.
Niedzielne uroczystości to efekt ogłoszonych w ubiegłym roku papieskich dokumentów. Franciszek umożliwił w nich udzielanie posług lektora i akolity wszystkim wiernym świeckich, bez względu na płeć, a także ustanowił posługę katechety, którego rola niekoniecznie wyraża się do nauczania religii, lecz obejmuje szerzej pojętą działalność duszpasterską właściwą dotychczas dla katechistów w krajach misyjnych.
Podczas papieskiej liturgii w Bazylice św. Piotra lektorom zostanie wręczone Pismo Święte, a katechetom krzyż. Lektorami zostaną świeccy z Korei Południowej, Pakistanu, Ghany oraz z różnych regionów Włoch. Nowi katecheci pochodzą natomiast z Peru, Brazylii, Ghany, Włoch, Hiszpanii oraz Polski, z Łodzi. Franciszek miał też ustanowić w nowych posługach wiernych z Demokratycznej Republiki Konga i Ugandy, ale nie udało się im dotrzeć do Rzymu z powodu sanitarnych restrykcji. Watykański komunikat podaje, że z powodu pandemii liczba uczestników papieskiej liturgii została ograniczona do dwóch tysięcy.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.