Fundacja „Bahtałe Roma” (Szczęśliwi Cyganie) rozpoczęła akcję „Dzwon Pielgrzyma”. Romowie chcą zbudować największy w Europie, 27-tonowy dzwon na cześć Jana Pawła II oraz stworzyć miejsce pielgrzymek i modlitwy. Pieniądze na ten cel będą zbierać podczas koncertów Europejskiej Orkiestry Cygańskiej pod dyrekcją Miklosza Deki Czureji. Szacowany koszt całej inwestycji może sięgnąć nawet 80 mln zł.
Pomysł ufundowania dzwonu zrodził się tuż po śmierci papieża w głowie przemyślanina Wacława Hapko, współpracującego ze środowiskami romskimi w Polsce. W 2005 r. powołał Stowarzyszenie Budowy Wielkiego Dzwonu Papieskiego „Ad Perpetuam Rei Memoriam”. - Dzwon jest najtrwalszą materialną pamiątką, bardziej niż pomniki. Weźmy Dzwon Zygmunta, każdy Polak go zna - mówi Wacaw Hapko. W realizację projektu włączył fundację „Bahtałe Roma” (Szczęśliwi Cyganie), która obecnie koordynuje akcję „Dzwon Pielgrzyma”.
- Osoba Jana Pawła II jest nam bardzo bliska. Był to człowiek dialogu, który integrował różne środowiska i wiele pielgrzymował, podobnie jak niegdyś Romowie – mówi w rozmowie z KAI Anna Markowska, prezes fundacji „Bahtałe Roma”. Dodaje, że większość Romów zamieszkujących Polskę jest katolikami. Wyjaśnia, że dzwon ma głęboką symbolikę, ponieważ to właśnie bijący dzwon objawia prawdy Boże i nawołuje do modlitwy. Ma też elementy muzyczne. Wraz z „Dzwonem Pielgrzyma” ma powstać carillon - zestaw zestrojonych ze sobą mniejszych dzwonów różnej wielkości i o różnej wysokości tonu - który wygrywałby "Barkę", ulubioną pieśń Jana Pawła II.
27-tonowy dzwon ma upamiętniać 27 lat pontyfikatu papieża Polaka. Będzie to tym samym największy dzwon w Europie. Odlany zostanie przez ludwisarzy z Odlewni Dzwonów Jana Felczyńskiego w Przemyślu, a zawiśnie w parafii Białężyn w archidiecezji gnieźnieńskiej. Romowie mają już zgodę na to prymasa Józefa Kowalczyka. Ich celem nie jest jednak tylko zbudowanie dzwonu.
- Chcemy stworzyć pełny kompleks pielgrzymkowy, aby przyjeżdżający w to miejsce mogli się tu pomodlić. Zostanie stworzone odpowiednie zadaszenie, parking, kaplica do odprawiania Mszy świętych. Na razie jednak za wcześnie, żeby mówić o szczegółach, jest to bowiem duże przedsięwzięcie, które będziemy na bieżąco konsultować z władzami kościelnymi – mówi Markowska.
Koszt wybudowania dzwonnicy i dzwonu to ok. 6 mln zł. Całość inwestycji może jednak wynieść nawet 80 milionów. Dlatego jest to działanie długofalowe, do którego Romowie chcą zachęcić wszystkich Polaków. – Idee i postać Jana Pawła II jest bliska nam wszystkim, nie będzie to miejsce tylko dla społeczności romskiej. Oby ten materialny symbol obudził w nas troskę o głębsze poznanie i naśladowanie żywej miłości do człowieka, którą żył Sługa Boży – mówi pani prezes.
Aby zebrać potrzebne pieniądze w akcję włączyła się Europejska Orkiestra Cygańska pod dyrekcją światowej sławy skrzypka Miklosza Deki Czureji. Dochód z zapoczątkowanej w tym roku trasy koncertowej zostanie przeznaczony na realizację inwestycji. W planie jest także zbiórka poza granicami Polski.
Anna Markowska podkreśla, że w chwili obecnej pieniądze są zbierane tylko podczas koncertów i fundacja nie prowadzi na ten cel innych kwest.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.