Watykan: Tegoroczne kanonizacje

Troje błogosławionych zostanie zaliczonych w poczet świętych. Ich kanonizacja odbędzie się 23 października. Decyzję w tej sprawie podjęli kardynałowie na zwyczajnym konsystorzu publicznym, któremu przewodniczył Papież.

Wśród nowych świętych znajdzie się dwóch Włochów – biskup i kapłan – oraz hiszpańska zakonnica. Wszyscy troje żyli na przełomie XIX i XX wieku.

Z trojga tegorocznych świętych postać najbardziej znana to ks. Alojzy Guanella, beatyfikowany przez Pawła VI w 1964 r. Ten kapłan diecezjalny poświęcił się pracy z dziećmi, zwłaszcza niepełnosprawnymi psychicznie lub fizycznie, oraz z młodzieżą, chorymi i ubogim. W tym celu założył zgromadzenia Córek Najświętszej Maryi Panny od Opatrzności i księży Sług Miłosierdzia, które kontynuują jego dzieło w różnych krajach, prowadząc liczne ośrodki opieki. Dwoje dalszych błogosławionych wyniósł do chwały ołtarzy w 1996 i 2003 r. Jan Paweł II. Oni również byli założycielami zgromadzeń zakonnych. Arcybiskup Parmy na północy Włoch, Gwidon Maria Conforti, dał początek misjonarzom św. Franciszka Ksawerego, głoszącym Ewangelię w wielu krajach świata, m.in. w Chinach. Natomiast s. Bonifacja Rodríguez de Castro utworzyła Zgromadzenie Służebnic św. Józefa, troszczące się zwłaszcza o żyjące w ciężkich warunkach robotnice.

Dzisiejszy konsystorz podjął też decyzję o przeniesieniu sześciu kardynałów diakonów do grupy kardynałów prezbiterów. Jednym z nich jest kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej. Równocześnie jego rzymska diakonia św. Mikołaja in Carcere stała się czasowo (pro hac vice) tytularnym kościołem prezbiterialnym. Do rangi kardynała prezbitera został też podniesiony dawny dyrektor Radia Watykańskiego, później odpowiedzialny za organizację papieskich podróży kard. Roberto Tucci SJ. Ponadto tytuł prezbitera otrzymał dotychczasowy kardynał protodiakon Agostino Cacciavillan. W związku z tym protodiakonem, czyli najstarszym stażem kardynalskim w grupie diakonów, jest odtąd kard. Jean-Louis Tauran. Stoi on na czele Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Benedykt XVI zatwierdził francuskiego purpurata na tym stanowisku. Do jego zadań należy m.in. ogłoszenie wyboru Papieża. Kardynałowie prezbiterzy mają honorowe pierwszeństwo przed kardynałami diakonami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
-1°C Wtorek
rano
2°C Wtorek
dzień
2°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »