Reklama

COMECE zadowolone z oświadczenia

Mianem „kroku w słusznym kierunku” nazwała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) dzisiejsze oświadczenie Rady Ministrów Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej ws. prześladowań religijnych.

Reklama

Szefowie dyplomacji 27 państw członkowskich UE zdecydowanie potępili „przemoc i akty terroryzmu”, do których doszło „ostatnio w różnych krajach, przeciwko chrześcijanom i ich miejscom kultu, pielgrzymom muzułmańskim i innym wspólnotom religijnych”. Wyrazili ubolewanie, że „żaden region świata nie jest niestety wolny od plagi nietolerancji religijnej”. Potwierdzają przywiązanie UE do „promocji i ochrony wolności religijnej i przekonań bez jakiejkolwiek dyskryminacji”. Wezwali też Catherine Ashton, wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej, aby zdała sprawę z już podjętych działań i przedstawiła „konkretne propozycje dalszego wzmocnienia działań UE w tej dziedzinie”.

W specjalnym komunikacie COMECE czytamy, że „dobry kierunek i wola polityczna pozwoliły na zajęcie zdecydowanego stanowiska”, koniecznego dla przeciwstawienia się „licznym aktom terroryzmu i sekciarstwa przeciwko chrześcijanom na całym świecie”. – Bezpieczeństwo i przetrwanie wspólnot chrześcijańskich, szczególnie na Bliskim Wschodzie, wymagają konkretnego działania – głosi dokument.

COMECE podkreśla, że „Rada Ministrów UE musi teraz przekuć te słowa w czyn, aby zapewnić chrześcijanom i innym mniejszościom religijnym na całym świecie niezbędne poszanowanie podstawowych praw i swobód, w tym wolności religijnej”. Ma też nadzieję, że „UE przełoży te wnioski na konkretne działania polityczne, aby położyć kres sekciarstwu religijnemu, wojnie między kulturami i religiami oraz fali czystek religijnych”.

Pod koniec stycznia ministrowie odrzucili projekt oświadczenia, które nie wymieniało żadnej wspólnoty religijnej jako ofiary prześladowań. Szefowie dyplomacji niektórych państw obawiali się, że wspomnienie np. o chrześcijanach mogłoby przyczynić się do wzmocnienia „zderzenia cywilizacji”. Jednak Francja, Polska, Węgry i Włochy walczyły o stanowczą wypowiedź UE.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama