"Panuje strach, ale siła ducha jest ogromna" – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Maksym Ryabukha.
Sytuacja w ostrzeliwanym Kijowie jest coraz trudniejsza. „Ludzie próbują kupić chleb i podstawową żywność, której zaczyna brakować. Panuje strach, ale siła ducha jest ogromna” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Maksym Ryabukha, kierujący salezjańskim ośrodkiem leżącym nieopodal kijowskiego lotniska. Kapłan podkreśla, że chroniący się w bunkrach ludzie garną się w tych dniach do Boga i sakramentów.
Ukraiński salezjanin zauważa, że Kościół stał się teraz prawdziwym szpitalem polowym i jest wszędzie tam, gdzie są cierpiący ludzie.
„Ludzie przyzwyczaili się już do nocowania w schronach, bunkrach, które zostały po zimnej wojnie oraz piwnicach i podziemnych parkingach. Tam też jest obecny Kościół, nie tylko z kryzysową pomocą w postaci żywności czy ciepłych koców, ale i z sakramentami – mówi papieskiej rozgłośni ks. Ryabukha. – Ludzie bardzo potrzebują wsparcia duchowego i moralnego. Potrzebują czuć oparcie w Bogu i w bliźnich. Świat obiegło w niedzielę zdjęcie grekokatolickiego księdza, który pod Kijowem sprawował Mszę dla ludzi w bunkrze, ale to nie jest wyjątek. Ani na jeden dzień nie zaprzestaliśmy sprawowania Eucharystii czy spowiedzi. Liturgię transmitujemy w mediach społecznościowych. Cały czas odwiedzamy rodziny w schronach, chodzimy do chorych. Każda parafia stara się jak najlepiej zorganizować pomoc ludziom.“
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.