„Krew brata twego głośno woła do mnie z ziemi!” – apel grupy duchownych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego

„Bolejemy z powodu próby, jaką muszą niezasłużenie przechodzić nasi bracia i siostry na Ukrainie” – napisali w liście otwartym kapłani i diakoni Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Wezwali „wszystkich, od których zależy zaprzestanie bratobójczej wojny na Ukrainie, do pojednania i natychmiastowego wstrzymania ognia”. List podpisało dotychczas 26 duchownych, ale podpisy są cały czas zbierane na stronie internetowej. Pod listem nie podpisał się żaden z rosyjskich hierarchów.

Autorzy listu otwartego przypomnieli, że „życie każdego człowieka jest bezcennym i niepowtarzalnym darem Boga, dlatego życzymy wszystkim żołnierzom, zarówno rosyjskim, jak i ukraińskim, aby wrócili do swoich domów i rodzin cali i zdrowi. Z bólem myślimy o przepaści, jaką będą musiały pokonać nasze dzieci i wnuki w Rosji i na Ukrainie, aby znów zacząć się przyjaźnić, szanować i kochać nawzajem”.

Duchowni jednoznacznie opowiedzieli się za suwerennością narodu ukraińskiego w słowach: „Cenimy wolność, jaką Bóg obdarzył człowieka, i uważamy, że naród Ukrainy ma prawo dokonać wyboru samodzielnie, nie pod presją karabinów ani pod wpływem nacisków z Zachodu czy Wschodu”.

Powołując się na Księgę Rodzaju przypomnieli: „«Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi! Bądź więc teraz przeklęty na tej roli, która przyjęła krew brata twego, przelaną przez ciebie» – powiedział Bóg do Kaina, który był zazdrosny o swojego młodszego brata. Biada każdemu człowiekowi, który ma świadomość, że te słowa są skierowane do niego osobiście” – ostrzegli autorzy oświadczenia.

„Wzywamy wszystkie walczące strony do dialogu, ponieważ nie ma innej alternatywy dla przemocy. Tylko zdolność usłyszenia drugiego człowieka może dać nadzieję na wydostanie się z przepaści, w którą nasze kraje zostały wrzucone w ciągu zaledwie kilku dni. Pozwólcie sobie i nam wszystkim wejść w Wielki Post w duchu wiary, nadziei i miłości”.

Apel księży i diakonów Patriarchatu Moskiewskiego kończy się wezwaniem: „Powstrzymajcie wojnę!”

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco] 

Kościół Prawosławny przygotowuje się obecnie do Wielkiego Postu. W niedzielę 26 lutego czytano Ewangelię o Sądzie Ostatecznym, a 6 marca w kalendarzu liturgicznym będzie obchodzona Niedziela Pojednania.

Podpisy przez cały czas są zbierane na stronie russianpriestsforpeace@gmail.com.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Środa
dzień
24°C Środa
wieczór
21°C Czwartek
noc
17°C Czwartek
rano
wiecej »