Sejm przyjął w piątek ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Zamiast obecnych zaświadczeń, wymaganych do tej pory przez różne przepisy prawa, ustawa daje możliwość składania oświadczenia.
Za ustawą głosowało 415 posłów; nikt nie był przeciw, dwóch posłów wstrzymało się od głosu.
Według ustawy w miejsce ponad 200 różnych zaświadczeń, odpisów oraz wypisów (wydawanych przez różne urzędy) przedsiębiorca i obywatel będzie mógł sam złożyć stosowne oświadczenie. Będzie też mógł zwrócić się o wydanie zaświadczenia i złożyć je.
Celem zaproponowanej przez rząd ustawy, nad którą w Sejmie pracowała komisja Przyjazne Państwo, jest ograniczenie biurokracji, zmniejszenie kosztów działalności gospodarczej, redukcja liczby zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczenie sprawozdawczości. Zmiany mają też ułatwić dostęp do wykonywania tzw. wolnych zawodów.
Przygotowując nowe rozwiązania resort gospodarki przeanalizował w sumie 209 obecnie obowiązujących ustaw. Zmiany dotyczą ponad 90 z nich. W trzech ustawach nowe przepisy znoszą część sankcji karnych, a w 76 zastępują zaświadczenia obecnie wymagane od obywateli i przedsiębiorców - prawem do składania oświadczeń. Ustawa upraszcza przepisy 26 ustaw.
Według nowych zasad będzie można złożyć oświadczenia - np. przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne - o dochodach, o uczęszczaniu dziecka do szkoły lub na studia, o braku propozycji zatrudnienia dla osoby ubiegającej się o dodatek, o wielkości gospodarstwa rolnego. Również w wielu przypadkach, gdzie dotychczas wymagane było zaświadczenie o niekaralności, wystarczy oświadczenie. Wszystkie oświadczenia mają zawierać zapis, że składający je jest świadom odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wśród rozwiązań wprowadzonych w ustawie są m.in. przepisy pozwalające na sprzedaż i picie piwa oraz napojów o zawartości do 4,5 proc. alkoholu w wagonach restauracyjnych i barowych pociągów w komunikacji krajowej. Obecnie można to robić tylko w pociągach międzynarodowych. Ustawa doprecyzowuje też m.in. zasady leasingu konsumenckiego oraz zasady organizowania wyścigów konnych.
Ustawa przewiduje też m.in. rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża - z obecnych 10 proc. przychodów do 3 proc. - maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy za czyn zabroniony, popełniony przez osobę fizyczną, która działała w imieniu tej firmy. Zmiany mają też zapewnić obecnie funkcjonującym spółdzielniom pracy możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego.
Sejm przyjął wniosek mniejszości, złożony przez PSL, wprowadzający możliwość ścigania z oskarżenia prywatnego osobę, która tworząc spółkę, zasiadając w jej zarządzie, radzie nadzorczej, czy jako jej likwidator narazi spółkę na "bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzania jej znacznej szkody majątkowej". Takie działanie będzie zagrożone grzywną lub pozbawieniem wolności do trzech lat. Za przyjęciem wniosku było 208 posłów, 206 było przeciwnych, a jedna wstrzymała się od głosu.
Zamiast zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS wystarczy tylko numer rejestrów. Urzędy nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach.
Ustawa znosi obowiązek składania oświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Zrezygnowano także z wymogu poświadczenia niekaralności, gdy organ administracyjny może sam pozyskać informacje na ten temat. Wprowadzona ma być możliwość składania kopii świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego zamiast ich oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów. Dzięki ustawie zlikwidowanych zostanie także część licencji i zezwoleń.
Posłowie przyjęli też poprawkę przewidującą objęcie 8-proc. stawką VAT wszystkich świeżych wyrobów ciastkarskich i świeżych ciastek niezależnie od trwałości, o co wniósł klub SLD. Obecnie taka stawka obowiązuje dla wyrobów, których trwałość wynosi 14 dni - wyjaśnił PAP Stanisław Stec (SLD). Pomimo negatywnej opinii komisji o tej poprawce, 216 posłów głosowało za nią, a 202 - przeciw.
Sejm zgodził się też na poprawkę PSL dotyczącą podwyższania rocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Opłatę będzie można podnieść tylko raz na trzy lata, jeśli wzrosła wartość nieruchomości. Za takim rozwiązaniem było 218 posłów, 197 przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Przeszła też poprawka PSL dotycząca gospodarstw ekologicznych pozwalająca ministrowi rolnictwa na odstępstwa od warunków produkcji ekologicznej. 219 posłów było za taką zmianą, 200 przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2011 roku. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.