Kiedy wybory?

W środę prezydent Bronisław Komorowski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie terminu jesiennych wyborów parlamentarnych. W czwartek zamierza konsultować się z szefami partii politycznych i klubów parlamentarnych - dowiedziała się PAP w Kancelarii Prezydenta.

Prezydent wykluczył już możliwość, by wybory odbyły się 30 października, co postulowały PiS i SLD.

Jak dowiedziała się PAP w Kancelarii Prezydenta, spotkanie Komorowski-Tusk zaplanowane jest na środę na godz. 10 w Belwederze. Z kolei konsultacje z politykami głównych ugrupowań politycznych rozpoczną się w czwartek o godz. 11.30, również w Belwederze.

Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz został zaproszony do prezydenta na czwartek na godz. 11.30 - dowiedziała się PAP w klubie PO.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak w rozmowie z PAP potwierdził, że otrzymał imienne zaproszenie podpisane przez szefa prezydenckiej kancelarii Jacka Michałowskiego na konsultacje na czwartek na godzinę 12. "Będę przekonywał, żeby wybory odbyły się w najpóźniejszym możliwym terminie. Chodzi o to, żeby w czasie prezydencji nie dokonywała się zmiana rządu" - powiedział Błaszczak.

Zaproszenie na konsultacje otrzymał też szef SLD Grzegorz Napieralski. Ma spotkać się z Komorowskim o godz. 15.30 - dowiedziała się PAP w klubie SLD.

Później z głową państwa będzie rozmawiał szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. Prezydent zaprosił go na godz. 16.15.

Wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak powiedziała PAP, że jej klub nie otrzymał zaproszenia od prezydenta. Zaproszenia - podkreśla natomiast prezydencka kancelaria - zostały wystosowane do wszystkich klubów i kół parlamentarnych oraz szefów partii.

Prezydent w ubiegłym tygodniu rozmawiał na temat m.in. terminu wyborów z członkami PKW. Po rozmowie z PKW Bronisław Komorowski podkreślał, że - według Komisji - "nie wchodzi w grę" ostatni możliwy termin wyborów parlamentarnych, czyli 30 października. Prezydent mówił też, że rozważa zarządzenie dwudniowych wyborów.

Możliwość dwudniowych wyborów wprowadza nowy Kodeks wyborczy. Według Kodeksu o tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zdecyduje osoba je zarządzająca, czyli w przypadku wyborów parlamentarnych - prezydent.

O możliwym terminie wyborów parlamentarnych rozmawiały już władze Platformy Obywatelskiej. Wstępny termin wyborów zaaprobowany przez zarząd krajowy PO to 23 października.

Zgodnie z konstytucją prezydent zarządza wybory parlamentarne nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając je na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji parlamentu.

Pierwsze posiedzenie Sejmu obecnej kadencji odbyło się 5 listopada 2007 roku; kolejne wybory powinny się więc odbyć pomiędzy 6 października a 4 listopada. W tych dniach niedziela przypada: 9, 16, 23 i 30 października.

Elwira Krzyżanowska i Agata Jabłońska-Andrzejczuk(PAP)

eaw/ hgt/ tgo/ ajg/ laz/ stk/ sdd/ son/ mok/ bk/

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  30°C Niedziela
  dzień
  31°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »