Sejm ma zespół ds. monitorowania prześladowań chrześcijan

W Sejmie powstał parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania prześladowaniu i dyskryminacji chrześcijan na świecie. Zespół tworzą politycy ze wszystkich klubów. Do powołania go skłoniło ich zwiększenie się ostatnio liczby przypadków mordów na chrześcijanach.

Zespół po raz pierwszy zebrał się w czwartek. Na swojego szefa wybrał Jana Filipa Libickiego (PJN), a na wiceprzewodniczących - Dariusza Lipińskiego z PO oraz Tadeusza Woźniaka z PiS.

Libicki podkreślił w rozmowie z PAP, że potrzeba powołania zespołu wynika z nasilenia się w ostatnim czasie ataków na chrześcijan na świecie. Przypomniał, że w Tunezji zamordowano 34-letniego salezjanina Marka Rybińskiego. Zwrócił też uwagę, że w środę w Islamabadzie w drodze do pracy zamordowany został jedyny chrześcijanin w pakistańskim rządzie - minister ds. mniejszości Shahbaz Bhatti. Do zamachu przyznali się talibowie.

Jak wyliczał, na początku stycznia wybuchła bomba przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii, na północy Egiptu. Śmierć poniosło 21 osób, a 97 zostało rannych. Był to najpoważniejszy atak na chrześcijan w tym kraju od 10 lat. Ładunek wybuchowy eksplodował około pół godziny po północy, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Według egipskich władz, ładunek zdetonował zamachowiec-samobójca.

Wiceprzewodniczący zespołu Dariusz Lipiński (PO) przypomniał, że w ostatnim czasie szereg instytucji międzynarodowych aktywnie zajmowało się prześladowaniami chrześcijan. "Miesiąc temu została przyjęta dosyć stanowcza rezolucja Zgromadzenia Narodowego Rady Europy. (...) Narasta świadomość, że nie można udawać, iż nie ma problemu, nie można tych rzeczy tolerować" - powiedział. Lipiński wyraził nadzieję, że zespół będzie "taką cegiełką, która w tej międzynarodowej budowli będzie istotna".

W skład zespołu wchodzi obecnie 27 parlamentarzystów, m.in. Marek Biernacki (PO), Jarosław Gowin (PO), Tadeusz Wita (PiS), Krystyna Grabicka (PiS), Stanisław Rydzoń (SLD), Stanisław Witaszczyk (PSL) i Mirosław Pawlak (PSL). Według Libickiego z zespołem chce także współpracować europoseł PJN Paweł Kowal.

"Cieszę się, że w zespole są przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych, również lewicy. To pokazuje, jak ważny jest to problem dziś w świecie" - powiedział Libicki.

Zapowiedział, że członkowie zespołu planują się spotykać raz w miesiącu. "Najpierw chcemy zrobić spotkanie z fundacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która nam pomoże skonstruować mapę prześladowań, pokazującą, w jakich krajach prześladowani są chrześcijanie" - zaznaczył.

Później - jak mówił poseł PJN - zespół planuje spotkania z przedstawicielami poszczególnych wyznań chrześcijańskich, m.in. z przedstawicielami Episkopatu Polski. "Następnie chcielibyśmy prosić (...) o spotkania z przedstawicielami krajów, w których do takich prześladowań dochodzi, żeby wskazywać, że polscy parlamentarzyści są zainteresowani i że leży im na sercu ochrona praw chrześcijan na całym świecie" - powiedział Libicki.

"Jest jedna rzecz szczególnie ważna, którą tu trzeba podkreślić. Polska jest krajem w większości chrześcijańskim. Polscy żołnierze przelewają krew za wolność Afganistanu. A akurat krajem, w którym dokonują się jedne z większych prześladowań, (...) jest właśnie Afganistan" - mówił poseł PJN. Jak ocenił, to "bardzo niedobra rzecz, że polscy chrześcijańscy żołnierze umierają za wolność Afganistanu, a w tym czasie ich współwyznawcy są prześladowani". Podkreślił, że jest to kwestia, którą zespół chciałby poruszyć np. w rozmowie z ambasadorem Afganistanu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Sobota
  rano
  27°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  wiecej »