Od 2 kwietnia w każdą sobotę turyści i wszyscy chętni będą mogli wsiąść do wagonu i udać się do letniej rezydencji papieży na wzgórzach rzymskich.
Stacja Watykan jest najmniejsza na świecie. Połączenie kolejowe z Castel Gandolfo było zawieszone z powodu obostrzeń sanitarnych. Teraz zostanie przywrócone, a oferta zawiera prawdziwe atrakcje - najpierw wizytę w Muzeach Watykańskich, potem spacer po Ogrodach Watykańskich do usytuowanej w ich środku stacji, skąd wyrusza pociąg do Albano Laziale, czyli do apartamentów papieskich w Castel Gandolfo.
"Tam znów będzie można zanurzyć się w bujną roślinność ogrodu Villi Barberini, a potem zwiedzić prywatne apartamenty papieskie w Pałacu Apostolskim" - zachęca "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki. "To szczególnie bogata oferta, łącząca pasję do sztuki, miłość do natury z beztroską wycieczką za miasto z rodziną i przyjaciółmi" - zapraszają Muzea Watykańskie. "Michał Anioł i Raffaello, Grupa Laokoona i Tors Belwederski, Fontanna Orła i geometryczne wzory ogrodu włoskiego, które wraz z nadejściem wiosny nabierają barw róż, azalii, pierwiosnków i jaśminu. A potem jeszcze dęby i jodły, które komponują się z ruinami antycznej willi cesarza Domicjana, zbudowanej nad jeziorem w Castel Gandolfo, z której rozciąga się widok aż do portu w Ancjum" - obrazowo opisują przewodnicy.
Później wstęp do pałacu, gdzie można zobaczyć: prywatny gabinet papieża, jego bibliotekę, sypialnię i kaplicę, w której po raz pierwszy w historii modliło się razem dwóch papieży. Można jeszcze zamówić lunch na bazie lokalnych produktów w Pawilonie Wypoczynku i odbyć spacer brzegiem jeziora lub wąskimi zaułkami charakterystycznego centrum historycznego maleńkiego rzymskiego miasteczka.
Aby wrócić do Wiecznego Miasta, należy wsiąść o 16.30 lub 16.45 do specjalnego autobusu, który podwozi turystów na stację w Castel Gandolfo, a stamtąd pociągiem dotrzeć ok. 18.30 na stację kolejową Roma San Pietro.
Wszelkie informacje można znaleźć na stronie www.museivaticani.va.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.