"Saturn. Czarne obraz z życia mężczyzn z rodziny Goya" - taki tytuł nosi nowa powieść Jacka Dehnela, która w poniedziałek trafi do księgarń. Pisarz przedstawia mroczną stronę osobowości słynnego malarza i jego skomplikowane relacje z własnymi dziećmi.
"Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya" to opowieść o życiu w cieniu geniusza i niszczącej presji, jaką na syna wywiera potężny i despotyczny ojciec. Powieść opisuje etap życia Francisca Goi, gdy jest on u szczytu sławy i u progu starości. Maluje dużo dla dworu królewskiego, ale zlecenia spływają z całej Hiszpanii. Czas dzieli między pracę, polowania i podboje miłosne. Nie gnuśnieje nawet, gdy po ciężkiej chorobie traci słuch. Tylko syn Javier nie całkiem mu się udał: ślęczy nad książkami, nie garnie się do farb. Jednak Francisco nie rezygnuje, chce ukształtować Javiera na swój obraz i podobieństwo. Decyduje nawet o jego ożenku, a potem zaczyna kokietować synową.
"Saturn" to rewers biografii wielkiego artysty. Dehnel pokazuje, że genialny malarz to zarazem tyran i mitoman. Powieść odwołuje się do faktów biograficznych z życia Goi - autor przygotowując się do pisania powieści analizował szereg biografii, listów z epoki oraz zwyczajów z czasów XVIII wiecznej Hiszpanii. Nie zabraknie też odwołania do homoerotycznych epizodów z życia malarza, odkrytych przez hiszpańskich historyków w ostatnich latach.
Jacek Dehnel (ur. 1 maja 1980 w Gdańsku) - poeta, tłumacz, prozaik, malarz, jest laureatem Nagrody Kościelskich (2005 r.), Paszportu Polityki (2006 r.) W 2009 roku nominowany był do Nagrody Nike za "Balzakiana", a w 2010 za "Ekran kontrolny". Inne jego książki powieści to m.in. "Lala" i "Rynek w Smyrnie". Powieść "Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya" ukaże się nakładem wydawnictwa W.A.B.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.