"Saturn" - nowa powieść Dehnela

"Saturn. Czarne obraz z życia mężczyzn z rodziny Goya" - taki tytuł nosi nowa powieść Jacka Dehnela, która w poniedziałek trafi do księgarń. Pisarz przedstawia mroczną stronę osobowości słynnego malarza i jego skomplikowane relacje z własnymi dziećmi.

"Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya" to opowieść o życiu w cieniu geniusza i niszczącej presji, jaką na syna wywiera potężny i despotyczny ojciec. Powieść opisuje etap życia Francisca Goi, gdy jest on u szczytu sławy i u progu starości. Maluje dużo dla dworu królewskiego, ale zlecenia spływają z całej Hiszpanii. Czas dzieli między pracę, polowania i podboje miłosne. Nie gnuśnieje nawet, gdy po ciężkiej chorobie traci słuch. Tylko syn Javier nie całkiem mu się udał: ślęczy nad książkami, nie garnie się do farb. Jednak Francisco nie rezygnuje, chce ukształtować Javiera na swój obraz i podobieństwo. Decyduje nawet o jego ożenku, a potem zaczyna kokietować synową.

"Saturn" to rewers biografii wielkiego artysty. Dehnel pokazuje, że genialny malarz to zarazem tyran i mitoman. Powieść odwołuje się do faktów biograficznych z życia Goi - autor przygotowując się do pisania powieści analizował szereg biografii, listów z epoki oraz zwyczajów z czasów XVIII wiecznej Hiszpanii. Nie zabraknie też odwołania do homoerotycznych epizodów z życia malarza, odkrytych przez hiszpańskich historyków w ostatnich latach.

Jacek Dehnel (ur. 1 maja 1980 w Gdańsku) - poeta, tłumacz, prozaik, malarz, jest laureatem Nagrody Kościelskich (2005 r.), Paszportu Polityki (2006 r.) W 2009 roku nominowany był do Nagrody Nike za "Balzakiana", a w 2010 za "Ekran kontrolny". Inne jego książki powieści to m.in. "Lala" i "Rynek w Smyrnie". Powieść "Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya" ukaże się nakładem wydawnictwa W.A.B.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  21°C Wtorek
  dzień
  wiecej »