Medale Polaków w Paryżu

Adam Kszczot zdobył złoty, Marcin Lewandowski srebrny, a Lidia Chojecka brązowy medal. Polka startowała w biegu na 3000 m 31. lekkoatletycznych mistrzostw Europy w paryskiej hali Bercy. Kszczot i Lewandowski wzięli natomiast udział w biegu na 800 metrów. Kolejnymi polskim medalistami zostali także Bartosz Nowicki (brąz) i Anna Rogowska (złoto).

Chojecka od początku rywalizacji ustawiła się w czołowej grupie sześciu zawodniczek, które szybko oderwały się od reszty stawki. Na dwa okrążenia do końca stało się jasne, że podopieczna Jeana-Marca Leonardo będzie walczyć o medal. Wyszła nawet na prowadzenie, ale na finiszu szybsze okazały się Brytyjka i Rosjanka. Wygrała więc Brytyjka Helen Clitheroe, która o 0,03 wyprzedziła Rosjankę Olesję Syrewą.

Chojecka, dla której jest to szósty medal halowych mistrzostw Europy, uzyskała wynik 8.58,30. Do srebra zabrakło jej 1,61 s. 34-letnia Polka po raz ostatni na podium stała na HME w Birmingham w 2007 roku. Sięgnęła wówczas po dwa złote medale, oprócz 3000 m wygrała również 1500 m.

***

Adam Kszczot i Marcin Lewandowski stanęli na podium jako zwycięzcy biegu na 800 metrów. Złoto przypadło dla Kszczota, a srebro dla Lewandowskiego.

***

Bartosz Nowicki (WKS Śląsk Wrocław) czasem 3.41,03 uzyskanym na dystansie 1500 m zdobył brązowy medal 31. lekkoatletycznych mistrzostw Europy w paryskiej hali Bercy. Wygrał Hiszpan Manuel Olmedo (3.41,03) przed Turkiem Kemalem Koyuncu (3.41,18).

Nowicki od początku biegł bardzo odważnie i z wiarą w swoje możliwości. Podopieczny Roberta Leszczyńskiego i Marka Adamka nie ma wielkiego doświadczenia w rywalizacji w imprezach międzynarodowych. Bez kompleksów jednak ustawił się od razu na drugiej pozycji za Turkiem Koyuncu i aż do ostatnich metrów dzielnie bronił tej pozycji. Sił zabrakło mu na finiszu, ale zdołał pozostać na pozycji medalowej.

***

Anna Rogowska została halową mistrzynią Europy w skoku o tyczce. Zawodniczka SKLA Sopot wynikiem 4,85 poprawiła dziś o 2 centymetry rekord Polski.