„Musimy być czujni wobec ryzyka porwań i wykorzystywania ukraińskich uchodźców” – powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy OBWE, ks. Janusz Urbańczyk. Vatican News
Podczas sesji poświęconej ochronie i pomocy ofiarom handlu ludźmi zwrócił uwagę, że rządy powinny skuteczniej działać, by przeciwstawiać się temu procederowi. Obecnie potrzebne jest lepsze prawo, aby chronić ofiary w krajach pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia. Państwa powinny łączyć siły z organizacjami pozarządowymi i społeczeństwem obywatelskim. Świadomość wagi tych wysiłków jest obecna także w Kościele. Walczy on o zapewnienie ofiarom schronienia i pomaga im w ponownym odnalezieniu się w społeczeństwie. „Wysiłki te tworzą środowisko, w którym ofiary są przyjęte, chronione i otoczone opieką, a także wspiera się ich uzdrowienie i reintegrację” – zaznaczył ks. Urbańczyk.
Ważnym aspektem społecznym jest też przeciwdziałanie kulturze obojętności i wykluczenia, przez którą cierpią ofiary handlu ludźmi. Jak powtarza Papież Franciszek, konieczne jest przyjmowanie, towarzyszenie, obrona i solidarność. Rządy muszą działać, by lepiej wdrażano je w życie.
Eksperci Rady Europy od momentu narastania fali uchodźców z Ukrainy przestrzegają przed „lukratywnym biznesem przemytu ludzi, w celu wykorzystania ich do prostytucji, przymusowej pracy oraz handlu organami”. Jak stwierdziła Petya Nestorova, sekretarz wykonawcza w Radzie Europy, w ostatnich latach odnotowywano od 200 do 300 tys. zidentyfikowanych ofiar tego procederu rocznie, także na Ukrainie. UNICEF z powodu fali uchodźców, uruchamia we współpracy z władzami specjalne punkty wsparcia Blue Dots, czyli bezpieczne przestrzenie wzdłuż przejść granicznych, które zapewniają dzieciom oraz rodzinom kluczowe informacje i praktyczną pomoc w podróży. 34 punkty powstają w Polsce, a kolejne w Mołdawii, Rumunii, Białorusi, Węgrzech i Słowacji.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.