Reklama

Dar beatyfikacji domaga się odpowiedzi

„Dar beatyfikacji naszego Rodaka jest jednocześnie zadaniem – domaga się naszej odpowiedzi. Wykorzystajmy więc czas Wielkiego Postu, aby się przyjrzeć naszym sumieniom” - piszą biskupi w liście pasterskim przygotowującym do beatyfikacji Jana Pawła II. Podkreślają też, że otwiera ona „nowe perspektywy na przyszłość”.

Reklama

Biskupi wyjaśniają, że przez beatyfikację Kościół potwierdza, że Jan  Paweł II cieszy się już chwałą nieba i stoi przed obliczem Boga. „Świętość człowieka polega na udziale w życiu i świętości samego Boga.  Przejawia się ona już tu na ziemi, a po śmierci otrzymuje pieczęć  wieczności” – piszą biskupi, podkreślając, że mamy w osobie Papieża  „bliskiego orędownika ludzkich spraw”.

„Dar życia i służby Jana Pawła II znacząco ubogacił życie współczesnego  Kościoła i świata” – piszą biskupi. Podkreślają, że Papież od samego  początku pontyfikatu postawił w centrum uwagi Osobę Chrystusa, Odkupiciela człowieka. Bronił godności człowieka, był obrońcą życia na każdym etapie jego rozwoju. „Ojciec Święty Jan Paweł II rozumiał człowieka, jego słabości, uwikłania i zagubienie. Nikogo nie potępiał, ale też nie przemilczał trudnych problemów. Wiedział, że człowieka stać  na więcej, że jest on stworzony do większych rzeczy” - czytamy.

Jak zaznaczają biskupi, „dobre przeżywanie dni Wielkiego Postu, świętego  Triduum Paschalnego i Oktawy Wielkanocy będzie dla Kościoła w Polsce jednocześnie czasem przygotowania do beatyfikacji”. Wskazują też, na czym powinno polegać wielkopostne i wielkanocne odnowienie komunii z Bogiem. Zachęcają, „aby się przyjrzeć naszym sumieniom”, zadać sobie pytanie, czy w centrum naszego życia jest rzeczywiście Bóg.

Piszą o „uporządkowaniu spraw rodziny”: dobrym przygotowywaniu młodych do przyjęcia sakramentu małżeństwa i potrzebie świadectwa wierności i miłości małżeństw. Biskupi zaznaczają też, że „także sfera życia publicznego ma istotny wpływ na ludzkie ideały i zachowania”.

Dlatego wyrażają zaniepokojenie „gorszącymi podziałami między ludźmi różnych partii, odwołującymi się równocześnie do wartości chrześcijańskich”.

„Przeżywajmy godnie beatyfikację naszego Rodaka, który słowem i przykładem uczył nas, że można się «szlachetnie różnić»” – apelują
biskupi, przyznając się jednocześnie do własnych zaniedbań, że „niejednokrotnie zbyt mało jednoznacznie piętnowaliśmy zło, że nie  szukaliśmy dróg porozumienia i jedności”.

Biskupi przekonują, że „beatyfikacja Jana Pawła II otwiera przed nami nowe perspektywy na przyszłość”. Piszą o zobowiązaniu do głębszego i bardziej twórczego zgłębiania jego dziedzictwa. „Drogowskazy, jakie pozostawił nam Ojciec Święty, niech nam pomagają w stawianiu czoła nowym wyzwaniom i niech inspirują nasze życie osobiste oraz społeczne” – piszą.

List będzie odczytywany w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, a w diecezjach, gdzie biskupi przygotowali listy do diecezjan – w kolejną.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się w Watykanie 1 maja br., w  Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Uroczystościom beatyfikacyjnym będzie przewodniczył osobiście papież Benedykt XVI.

 

List pasterski Episkopatu Polski przed beatyfikacją Sługi Bożego Jana Pawła II :.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama