W Kolumbii Kościół katolicki i organizacje pro-life wezwały do wznowienia ogólnokrajowych marszów po przełomowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dopuszczającym aborcję do 24. tygodnia ciąży, które odbyły się już pod koniec lutego z udziałem setek tysięcy ludzi. W stolicy kraju, Bogocie i kilku innych miastach odbędą się w najbliższą sobotę demonstracje z niebieskimi chustami i gwizdkami, zapowiedzieli organizatorzy, poinformował portal eltiempo.com.
Jednym z celów marszów jest przeprowadzenie referendum, aby odwrócić decyzję sędziów Sądu Najwyższego - wyjaśnił Jesus Magana z organizacji "Unidos por la Vida" (Zjednoczeni dla życia). Innym celem jest, aby kandydaci w wyborach prezydenckich w Kolumbii, które odbędą się 29 maja, zobowiązali się do ochrony życia. Jeden z nich, John Milton Rodriguez z partii "Colombia Justa Libres", zrobił to w miniony poniedziałek, podpisując w Kongresie "Pakt dla życia". Obecny prezydent Kolumbii Ivan Duque już wcześniej wypowiadał się przeciwko orzeczeniu Sądu Najwyższego.
W imieniu Kościoła katolickiego biskup Riohacha, Francisco Ceballos, odpowiedzialny za ochronę życia w episkopacie, wezwał wszystkich Kolumbijczyków do udziału w marszach. „W ten sposób powinniśmy okazywać naszą miłość do życia i domagać się jego poszanowania" - stwierdził. Według komunikatu Konferencji Episkopatu Kolumbii, marsze odbędą się jednocześnie na głównych placach 70 miast w kraju, w tym nie tylko Bogoty, ale także innych, takich jak Cali, Medellin, Barranquilla, Cartagena, Bucaramanga, Pereira i Manizales.
Na specjalnym posiedzeniu 21 lutego br. kolumbijski Trybunał Konstytucyjny stosunkiem głosów pięć do czterech zadecydował o zalegalizowaniu aborcji do 24. tygodnia ciąży. Do tej pory aborcja była w Kolumbii dozwolona tylko w przypadku gwałtu, zagrożenia życia matki lub wad rozwojowych płodu. O decyzję wnioskowała grupa feministyczna, która - jak twierdzą działacze pro-life - jest finansowana przez największą w Kolumbii klinikę aborcyjną "ProFamilia". Pierwsze ogólnokrajowe protesty przeciwko legalizacji aborcji miały miejsce już 28 lutego.
Podobnie jak w Kolumbii, w innych krajach Ameryki Południowej, gdzie wcześniej aborcja była dozwolona tylko w wyjątkowych przypadkach, podjęto ostatnio próby częściowego lub całkowitego zniesienia jej karalności. Na przykład w Argentynie aborcja do 14. tygodnia ciąży stała się legalna pod koniec 2020 roku, a podobne rozwiązania obowiązują w kilku meksykańskich stanach. W lutym Ekwador wprowadził ustawę zezwalającą na aborcję po gwałcie, natomiast w Chile, pod koniec 2021 roku, nie powiódł się projekt ustawy liberalizującej aborcję.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.