Papież: Musimy wystrzegać się mentalności, rozdzielającej kapłanów i świeckich, która uważa tych pierwszych za protagonistów, a drugich za wykonawców

"Powołani do budowania rodziny ludzkiej" - to tytuł przesłania papieża na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który będzie obchodzony 8 maja. Papież na wstępie podkreślił, że w obecnych czasach "ciągle wieją lodowate wiatry wojny i ucisku".

W orędziu opublikowanym w czwartek Franciszek napisał: "Często jesteśmy świadkami zjawisk polaryzacji", a "jako Kościół zainicjowaliśmy proces synodalny i odczuwamy pilną potrzebę podążania razem, pielęgnując wymiary słuchania, uczestnictwa i dzielenia się".

"Razem ze wszystkimi mężczyznami i kobietami dobrej woli chcemy przyczynić się do budowania rodziny ludzkiej, do leczenia jej ran i do prowadzenia jej ku lepszej przyszłości" - dodał.

Franciszek podkreślił, że Kościół synodalny "wsłuchuje się w Boga i świat". "Musimy wystrzegać się mentalności, rozdzielającej kapłanów i świeckich, która uważa tych pierwszych za protagonistów, a drugich za wykonawców, i realizować misję chrześcijańską jako jeden lud Boży, świeccy i pasterze razem" - zaznaczył.

"Cały Kościół jest wspólnotą ewangelizującą" - wskazał papież.

Przypomniał również, że trzeba rozwijać "Bożą iskrę, która jest obecna w sercu każdego mężczyzny i każdej kobiety" i w ten sposób przyczyniać się "do rozwoju ludzkości ożywianej miłością i wzajemną akceptacją".

"Jesteśmy powołani, aby być stróżami jedni drugich, by tworzyć więzi zgody i dzielenia się, by leczyć rany stworzenia, żeby nie zostało zniszczone jego piękno" - apelował.

Wezwał kapłanów, osoby konsekrowane i świeckich: "Idźmy i pracujmy razem, aby dawać świadectwo tego, że wielka rodzina ludzka, zjednoczona w miłości, nie jest utopią, ale projektem, do którego stworzył nas Bóg".

"Módlmy się, bracia i siostry, aby lud Boży, pośród dramatycznych wydarzeń dziejów, coraz bardziej odpowiadał na to powołanie" - dodał Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
30°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
21°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
wiecej »