Przez kilkadziesiąt lat zakonnik z opactwa Sylvanès pracował nad odnową śpiewu liturgicznego w Kościele katolickim.
We wspólnym oświadczeniu prowincjał dominikański z Tuluzy i przewodniczący powołanej prze francuskie zakony komisji ds. odszkodowań za przestępstwa seksualne poinformowali o tym, że „bracia dominikanie z prowincji tuluskiej zostali oskarżeni o poważne przestępstwa natury seksualnej wobec małoletnich, które niestety zostały potwierdzone”. Doniesienie w tej sprawie złożyli sami dominikanie jesienią 2021 roku.
Gouzes : la justice doit pouvoir faire son travail. Et par respect pour les victimes, oui il faut qu'il disparaisse du répertoire de musique des églises. https://t.co/0NU4D9eq4q
— Pierre-Yves Peurois (@pypeurois) 7 maja 2022
Prokurator z Rodez Olivier Naboulet wszczął 9 maja śledztwo wobec jednego z zakonników z opactwa Sylvanès w departamencie Aveyron w Oksytanii w związku z napaścią seksualną i gwałtem na małoletnim poniżej 15. roku życia. Źródła sądowe potwierdziły, że chodzi o o. Gouzes’a, co ujawnił już francuski dziennik katolicki „La Croix”. Oskarżenie przeciwko niemu wniosła matka ofiary, obecnie 22-letniego mężczyzny. Do zmuszania kilkuletniego chłopca do seksu oralnego miało dojść w połowie lat 2000. Jednocześnie matka ofiary podziękowała dominikanom za sposób, w jaki zareagowali na jej doniesienie.
Une enquête a été ouverte par le parquet de Rodez, dans l'Aveyron
— Famille Chrétienne (@FChretienne) 6 maja 2022
https://t.co/THIQELMXBh
Ten urodzony 6 czerwca 1943 roku znawca liturgii i kompozytor muzyki sakralnej, wykonywanej także w polskich kościołach, podjął w 1975 roku restaurację dawnego opactwa cystersów w Sylvanès. Stworzył tam Ośrodek Formacji do Liturgii i Śpiewu Sakralnego (Centre de formation à la liturgie et au chant sacré), którym kierował. Odwołując się do tradycji chorału gregoriańskiego, chorałowej muzyki protestanckiej i śpiewu bizantyjskiego, o. Gouzes tworzył nową muzyką sakralną, często wykonywaną podczas Mszy św. nie tylko w kościołach dominikańskich. Po polsku ukazała się jego książka „Bóg kocha pijaków, szaleńców i kochanków. Rozmowy o wierze”.
Ojciec Gouzes założył też wspólnotę poszukiwań liturgicznych, w której - odwołując się do tradycji chorału gregoriańskiego, muzyki renesansowej i bizantyjskiej - pracował nad nową muzyką sakralną. Owoce tych poszukiwań stały się inspiracją do „rewolucji” liturgicznej, jaka miała miejsce w klasztorach dominikańskich w Polsce pod koniec lat 90. XX w.
Z powodu postępującej choroby Alzheimera o. Gouzes od 2018 roku przebywa w specjalistycznym ośrodku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.