Rzeczkowska: współpraca z USA kluczowa dla powodzenia globalnej reformy podatkowej

Współpraca ze stroną amerykańską jest kluczowa dla powodzenia globalnej reformy podatkowej wprowadzającej m.in. globalne minimalne opodatkowanie "gigantów cyfrowych" - oceniła minister finansów Magdalena Rzeczkowska podczas poniedziałkowego spotkania z sekretarz skarbu USA Janet Yellen.

Jak poinformował w komunikacie resort finansów, minister finansów Magdalena Rzeczkowska spotkała się w poniedziałek z sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Rozmowa dotyczyła m.in. wdrożenia globalnej reformy podatkowej wypracowanej na poziomie OECD, czyli globalnego minimalnego opodatkowania przedsiębiorstw międzynarodowych.

Ministerstwo przypomniało, że dwuczęściowa reforma składa się z tzw. dwóch filarów, które obejmują opodatkowanie największych i najbardziej dochodowych grup międzynarodowych, w tym spółek cyfrowych, oraz wprowadzenie globalnego minimalnego poziomu efektywnego opodatkowania.

Polska silnie popiera działania na rzecz sprawiedliwego i skutecznego systemu przeciwdziałającego unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania, w tym zapewnienia sprawiedliwego opodatkowania tzw. gigantów cyfrowych - dodano.

Jak powiedziała, cytowana w komunikacie minister Magdalena Rzeczkowska, porozumienie na poziomie OECD to pakiet dwóch filarów i "zależy nam na tym, by reforma podatków została zrealizowana w całości" - podkreśliła. "Oczekujemy gwarancji, że reforma nie zatrzyma się w pół drogi, ale że doprowadzimy do tego, by duże firmy płaciły podatki w krajach, w których następuje konsumpcja dóbr i usług" - mówiła.

"Współpraca ze stroną amerykańską jest kluczowa dla powodzenia tego procesu i całej globalnej reformy" - wskazała minister finansów.

Resort podał ponadto, że polska minister finansów i amerykańska sekretarz skarbu, rozmawiały również o wpływie ataku Rosji na Ukrainę i na światowe finanse oraz gospodarkę, a także o wsparciu Ukrainy w bieżącej sytuacji i w odbudowie po wojnie.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
18°C Wtorek
dzień
18°C Wtorek
wieczór
17°C Środa
noc
16°C Środa
rano
wiecej »