W Asyżu otwarta została uroczyście w sobotę brama, przez którą - jak wynika ze studiów historycznych - przeszedł młody święty Franciszek w kluczowym momencie życia. Po decyzji swego ojca o wydziedziczeniu go dokonał publicznie symbolicznego gestu; rozebrał się i oddał mu swoje szaty, by prowadzić ubogie życie.
Odnaleziona brama znajduje się w siedzibie biskupiej. W miejscu tym pięć lat temu zainaugurowano Sanktuarium Obnażenia.
Brama jest ponownie dostępna po 800 latach. Została odnaleziona w podziemiach siedziby biskupiej, gdy historycy na podstawie badań ustalili, jaką trasę przeszedł młody Franciszek na początku XIII wieku w chwili, gdy jego ojciec publicznie ogłosił decyzję o jego wydziedziczeniu.
Podczas inauguracji bramy biskup Asyżu Domenico Sorrentino zwrócił uwagę na historyczną i symboliczną wartość tego miejsca. Zaznaczył, że świadectwo św. Franciszka jest bardzo potrzebne, gdy "ludzkość cierpi z powodu utraty sensu, naznaczonej przez ubóstwo, niesprawiedliwość i cierpienie".
Specjalne błogosławieństwo przekazał uczestnikom uroczystości w Asyżu papież Franciszek, który w 2017 roku napisał o geście patrona swego imienia: "To nowy bodziec dla Kościoła, aby ogołocił się ze wszystkiego, co nie jest ewangeliczne".
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.