Na skutek nagłej choroby zmarł tymczasowy Namiestnik Zakonu Maltańskiego Marco Luzzago. Decyzją Papieża Franciszka kierował on zakonem do czasu mianowania nowego Wielkiego Mistrza. Zgodnie z konstytucjami tego zgromadzenia zastąpi go Wielki Komandor Ruy Gonçalo do Valle Peixoto de Villas-Boas, który, podobnie jak jego poprzednik, będzie pełnił tę funkcję do momentu wyboru Wielkiego Mistrza.
Marco Luzzago urodził się w 1950 r. w Brescii. Studiował medycynę na uniwersytetach w Padwie i Parmie, a następnie został poproszony o zarządzanie rodzinnym majątkiem. Do Zakonu Maltańskiego wstąpił w 1975 r. Od 2010 r. całkowicie poświęcił się zakonowi, przenosząc się do regionu Marche, aby tam opiekować się jednym z dzieł joannitów. Rok później został Komandorem Sprawiedliwości w Wielkim Przeoracie Rzymskim. Pełnił też funkcję radcy Związku Włoskiego Zakonu Maltańskiego. Był spokrewniony z papieżem Pawłem VI.
Przeczytaj też: Kawaler maltański został Ironmanem
Korzenie Zakonu Maltańskiego wywodzą się od szpitalnego bractwa rycerskiego, założonego w Jerozolimie w pierwszej połowie XI w., przez pobożnych włoskich kupców z Amalfii. W pobliżu Grobu Świętego zbudowali oni hospicjum dla pielgrzymów przybywających z Europy. Zakon czynnie realizuje działalność charytatywną i szpitalnicą w ponad 120 państwach. Kawalerowie Maltańscy niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych. W XX w. nastąpił dynamiczny rozwój działalności szpitalniczej i dobroczynnej, a także religijnej i dyplomatycznej Zakonu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.