Do końca maja liczba odwiedzających Muzeum Auschwitz wyniosła blisko 300 tys. osób - dowiedziała się PAP w tej placówce, która przypomniała, że w 2020 i 2021 r. z powodu pandemii teren byłego niemieckiego obozu zwiedziło łącznie ponad 1 mln osób; wcześniej frekwencja przekraczała rocznie 2 mln osób.
Zdaniem dyrektora placówki Piotra Cywińskiego muzeum nie osiągnęło jeszcze frekwencji sprzed pandemii, ale zwiedzających przybywa. "Sytuacja jest lepsza, niż mogliśmy się spodziewać. Ostatnie miesiące pozwalają patrzeć w przyszłość z nieco większym optymizmem. Mieliśmy już dni, kiedy Miejsce Pamięci odwiedzało dziennie 5-6 tys. osób, czyli przekraczamy 50-60 proc. frekwencji sprzed pandemii. To pozwala odbudowywać stabilność finansową instytucji" - uważa Cywiński.
Rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel w rozmowie z PAP wskazał, że przed pojawieniem się COVID-19, frekwencja przekraczała rocznie 2 mln osób.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.