Caritas Archidiecezji Gdańskiej uruchomiła hostel dla 200 uchodźców wojennych z Ukrainy. W czwartkowe popołudnie 30 czerwca zostali zakwaterowani w nim pierwsi mieszkańcy.
W odpowiedzi na potrzeby ukraińskich uchodźców przebywających w Trójmieście, gdańska Caritas zdecydowała się na wynajęcie obiektu przy ul. Hallera 227A w Gdańsku-Brzeźnie. Miejsce nazwali „Kvartyra” - po ukraińsku "mieszkanie". - Hostel ma zapewnić dach nad głową i zabezpieczyć najpilniejsze potrzeby naszych gości. Dziś udało się zakwaterować 68 osób, jutro będziemy mieli prawie komplet mieszkańców - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej. - W chwili obecnej wiele lokalizacji, które do tej pory służyło i pomagało uchodźcom przechodzi do pełnienia innych zadań, dlatego też staramy się wypełnić ogromną potrzebę związaną z relokacją uchodźców na terenie Trójmiasta - dodaje.
Hostel będzie miejscem służącym adaptacji i wdrożeniu w społeczeństwo. Jego lokalizacja i łatwa dostępność do komunikacji miejskiej będą udogodnieniem w docieraniu do urzędów, pracy, szkół czy instytucji pomocowych. Ks. Steć podkreśla, że ośrodek przy współpracy z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom gdańskiej Caritas będzie prowadził także pomoc specjalistyczną. - Pracownicy podejmą się organizacji kursu językowego, doradztwa zawodowego, pomogą w kwestiach formalnych oraz w przysięgłym tłumaczeniu dokumentów, co jest bardzo ważne na etapie rekrutacji - mówi kapłan.
Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb uchodźców. Znajdują się w nim 3- i 4-osobowe przestronne pokoje, każdy z łazienką. Na wyposażeniu są łóżka, szafy, stoliki, pościel i ręczniki. - Uchodźcy nie ponoszą kosztu zamieszkania, otrzymują także deputat finansowy w kwocie 15 zł na dzień na zakup produktów żywnościowych. W obiekcie znajduje się ogólnodostępna kuchnia, gdzie są wszystkie narzędzia do samodzielnego przygotowania posiłku - mówi dyrektor Caritas. Poza zapleczem gastronomicznym mieszkańcy mają do dyspozycji kilka sal wspólnych i pralnię. - Uchodźcy będą przebywać w ośrodku do 90 dni. Pobyt może być przedłużany na podstawie indywidualnych decyzji - podkreśla ks. Janusz.
Pod opieką Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Gdańskiej znajduje się obecnie ok. 3000 osób. Dotychczas uchodźcy rozlokowani byli w obiektach wielofunkcyjnych. "Kvartyra" jest pierwszym obiektem wyodrębnionym wyłącznie dla uchodźców, którzy będą mogli w nim mieszkać, funkcjonować i korzystać z dedykowanych form pomocy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.