Wróciliśmy, by walczyć dalej - napisała w mediach społecznościowych słynna ukraińska sanitariuszka "Ptaszka" Kateryna Poliszczuk, która była wśród ponad 200 uwolnionych kilka dni temu ukraińskich jeńców.
Kateryna Poliszczuk, znana jako Ptashka. Dziewczyna z pułku „Azow” w niewoli od końca maja UWOLNIONA 😍 pic.twitter.com/w7MTGtVbqR
— Michal Fella #StopRusyfikacjiPrawicy (@MichalGawelPL) 21 września 2022
"To był początek. A teraz jestem w domu. I wszystko na świecie trzeba przeżyć i każdy koniec to tak naprawdę początek. Każdy obrońca Mariupola wróci do domu. Każdy skrawek ukraińskiej ziemi będzie wywalczony. Wróciliśmy, by walczyć dalej!" - napisała na Instagramie wolontariuszka.
To jej pierwszy wpis w mediach społecznościowych po wyjściu z rosyjskiej niewoli - podkreśla Ukrainska Prawda.
Portal przypomina, że "Ptaszka" znajdowała się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu podczas rosyjskiego oblężenia. W trakcie przesłuchania w niewoli odpowiadała po ukraińsku, że pojechałaby do Mariupola jeszcze raz, by pomagać ludziom.
W twicie film nagrany przez Rosjan, gdy była w niewoli:
🕊Kateryna Poliszczuk ( Ptaszka), lekarka z Azowstalu, pojawiła się w filmie rosyjskich propagandystów.
— Rebeliant (@eriot35) 18 września 2022
🥹Ptaszek trzyma się z godnością i śmieje się w oczy rosyjskim szczurom za kamerami❗#Ukraine️#WojnaWUkrainie#Ukraina pic.twitter.com/EQh10b4yD9
Wśród 215 ukraińskich wojskowych, których Ukrainie udało się wymienić na 55 żołnierzy rosyjskich i kuma Putina, Wiktora Medwedczuka, znaleźli się obrońcy Mariupola, m.in. "Ptaszka" i lekarka Mariana Mamonowa, która jest w zaawansowanej ciąży.
Generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), poinformował, że część uwolnionych z rosyjskiej niewoli jeńców była brutalnie torturowana.
To słynne już zdjęcie Kateriny „Ptaszki” Poliszczuk, sanitariuszki w oblężonym Azovstalu. Dzisiaj odzyskała wolność. pic.twitter.com/NBTMXtOyXQ
— Jarosław Kociszewski (@JarekKociszewsk) 21 września 2022
Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.