Wróciliśmy, by walczyć dalej - napisała w mediach społecznościowych słynna ukraińska sanitariuszka "Ptaszka" Kateryna Poliszczuk, która była wśród ponad 200 uwolnionych kilka dni temu ukraińskich jeńców.
Kateryna Poliszczuk, znana jako Ptashka. Dziewczyna z pułku „Azow” w niewoli od końca maja UWOLNIONA 😍 pic.twitter.com/w7MTGtVbqR
— Michal Fella #StopRusyfikacjiPrawicy (@MichalGawelPL) 21 września 2022
"To był początek. A teraz jestem w domu. I wszystko na świecie trzeba przeżyć i każdy koniec to tak naprawdę początek. Każdy obrońca Mariupola wróci do domu. Każdy skrawek ukraińskiej ziemi będzie wywalczony. Wróciliśmy, by walczyć dalej!" - napisała na Instagramie wolontariuszka.
To jej pierwszy wpis w mediach społecznościowych po wyjściu z rosyjskiej niewoli - podkreśla Ukrainska Prawda.
Portal przypomina, że "Ptaszka" znajdowała się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu podczas rosyjskiego oblężenia. W trakcie przesłuchania w niewoli odpowiadała po ukraińsku, że pojechałaby do Mariupola jeszcze raz, by pomagać ludziom.
W twicie film nagrany przez Rosjan, gdy była w niewoli:
🕊Kateryna Poliszczuk ( Ptaszka), lekarka z Azowstalu, pojawiła się w filmie rosyjskich propagandystów.
— Rebeliant (@eriot35) 18 września 2022
🥹Ptaszek trzyma się z godnością i śmieje się w oczy rosyjskim szczurom za kamerami❗#Ukraine️#WojnaWUkrainie#Ukraina pic.twitter.com/EQh10b4yD9
Wśród 215 ukraińskich wojskowych, których Ukrainie udało się wymienić na 55 żołnierzy rosyjskich i kuma Putina, Wiktora Medwedczuka, znaleźli się obrońcy Mariupola, m.in. "Ptaszka" i lekarka Mariana Mamonowa, która jest w zaawansowanej ciąży.
Generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), poinformował, że część uwolnionych z rosyjskiej niewoli jeńców była brutalnie torturowana.
To słynne już zdjęcie Kateriny „Ptaszki” Poliszczuk, sanitariuszki w oblężonym Azovstalu. Dzisiaj odzyskała wolność. pic.twitter.com/NBTMXtOyXQ
— Jarosław Kociszewski (@JarekKociszewsk) 21 września 2022
Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.