Powinna zostać ustanowiona inicjatywa przyznawania nagród Fundacji Jana Pawła II. To znacząco pokazuje potencjał środowiska oraz osoby promujące w swojej aktywności wartości, którym służy Fundacja Pawła II: promocja kultury chrześcijańskiej i dowartościowanie osoby ludzkiej – powiedział Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski portalowi polonijnemu polskifr.fr na zakończenie obchodów Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.
Rektor KUL pokreślił, że podczas 40 lat działalności Fundacji Jana Pawła II wiele osób doświadczyło olbrzymiej pomocy. Byli w tym gronie liczni studenci KUL, szczególnie z krajowego Związku Radzieckiego. „To znacząca grupa ludzi, która w oparciu o duchowy testament Jana Pawła II, a wcześniej jeszcze za jego życia, kształciła swoją świadomość, swoje przekonania jak również światopogląd. A pamiętajmy, że przybywali oni z różnych krajów, szczególnie tych, gdzie nie było katechezy w szkołach ani dostępu do duszpasterstwa. Uniwersytet gwarantował dobrą edukację studentów, natomiast dom, który jest w Lublinie od prawie 30 lat zapewnia formację wewnętrzną, duchową, religijną, natomiast KUL dostarcza znakomitej edukacji w przedmiotach, które podejmują studenci” – stwierdził Rektor KUL.
Ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił rolę studentów z zagranicy na KUL. „Studenci przyczyniali się do promocji kultury krajów, z których pochodzą, w tym nie zabrakło miejsca na przedstawienie kuchni Uzbekistanu, Turkmenistanu czy Kazachstanu, więc przy okazji różnych inicjatyw studenckich oni są bardzo dostrzegali i aktywni. Również ostatnio, kiedy chodziło o pomoc dla Ukrainy” – powiedział Rektor katolickiej uczelni.
W kwestii wytyczania kierunków na przyszłość w życiu Fundacji Jana Pawła II ks. Kalinowski podkreślił potrzebę ustanowienia specjalnej nagrody Fundacji Jana Pawła II.
Obchody Fundacji Jana Pawła II odbywały się w dniach 21-25 września br. Uroczystości pierwotnie zaplanowano na ubiegły rok, ale ze względu na pandemię zostały przeniesione. Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona dekretem papieskim 16 października 1981 r. Jest organizacją kościelną, non-profit, która stawia sobie za cel popieranie i realizację inicjatyw o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym, związanych z pontyfikatem Jana Pawła II. Oficjalna siedziba Fundacji mieści się w Watykanie.
W rocznicowych obchodach wzięli udział m.in. były wieloletni sekretarz Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Uczestnicy spotkania spotkali się z Papieżem Franciszkiem. 23 września na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana odbyło się sympozjum „Jak przekazać dziedzictwo pontyfikatu kolejnym pokoleniom? Fundacja Jana Pawła II wobec nowych wyzwań”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.