Pierwsze "liceum cyfrowe" we Włoszech

Powstaje w Rzymie. Będzie łączyć tradycyjną edukację z zajęciami z zakresu sztucznej inteligencji i robotyki. Ma pomóc w budowaniu "kariery zawodowej przyszłości".

Instytut Techniczny Carlo Matteucci w Rzymie przekształci się w centrum, w którym odbywać się będzie eksperymentalne kształcenie z zagadnień cyfrowych. "Uczniowie wyposażeni zostaną w kompetencje, które w ostatnich latach stały się podstawowym wymogiem w realizacji kariery zawodowej przyszłości" - pisze Andrea Barsanti na stołecznym portalu "Roma Today".

Inicjatywa wyszła od Fundacji "Leonardo", która we współpracy z Ministerstwem Edukacji i dyrekcją Instytutu Technicznego wyłoniła 30 uczniów. To oni utworzą pierwszą klasę 5-letniego kursu, który ochrzczony został właśnie Liceum Cyfrowym (Liceo Digitale). "Uczniowie będą się uczyć matematyki, informatyki, fizyki i innych tradycyjnych przedmiotów, przeplatanych innowacyjnymi dziedzinami, jak sztuczna inteligencja i robotyka. Edukacja zostanie wzbogacona, już od pierwszego roku, o zagadnienia filozoficzne i humanistyczne, które pomogą uczniom rozwinąć pełniejsze horyzonty. To konieczność w świetle tematu ściśle związanego z etyką i debatą na temat ekonomicznych, społecznych i kulturowych implikacji związanych z rozwojem systemów sztucznej inteligencji" - zaznacza RT.

Przez pierwsze trzy lata uczniów będą wspierać eksperci z Leonardo, pod okiem których młodzi będą realizować projekty z użyciem sztucznej inteligencji, odbywając także staże w firmie.

Luciano Violante, szef Fundacji "Leonardo", stwierdził, że we Włoszech "brakuje ponad miliona ekspertów z kompetencjami cyfrowymi".

"Przybliżenie młodych do dziedzin tzw. STEAM - Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics - oznacza dokonanie cennej inwestycji we wzrost konkurencyjności krajowego systemu przemysłowego" - ocenił Alessandro Profumo, dyrektor generalny Leonardo.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
dzień
1°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
wiecej »