Przypadki eboli stwierdzono w pięciu dystryktach południowej części kraju.
Światowa Organizacja Zdrowia informuje o 63 potwierdzonych przypadkach i 29 zgonach. Czterech zmarłych było pracownikami służby zdrowia. Przypadki zostały po raz pierwszy wykryte w okręgu Mubende wśród ludzi mieszkających w pobliżu kopalni złota.
Pierwszymi objawami, które się rozwijają, są zwykle gorączka, wymioty, bóle głowy i zmęczenie, ale stan może szybko się pogorszyć, obejmując uszkodzenie narządów wewnętrznych i śmierć. Rozprzestrzenia się przez płyny ustrojowe. Najbardziej narażeni na Ebolę są pracownicy służby zdrowia i członkowie rodziny opiekujący się chorymi bliskimi.
Dwa główne gatunki wirusa u ludzi to ebola zairska i sudańska.
Zairska wywołała epidemię w latach 2013-2016 w Afryce Zachodniej, co pobudziło rozwój szczepionek i terapii, które od tego czasu zmieniły walkę z wirusem.
Jednak terapie przeciwko sudańskiej odmianie wirusa – odpowiedzialnego za obecne przypadki w Ugandzie – wciąż są w fazie badań klinicznych.
Ostatnie przypadki eboli miała miejsce w w Ugandzie w 2012 roku. Największy wybuch epidemii miał miejsce w 2000 r., wtedy to w północnej części kraju objął 425 infekcji i 224 zgonów.
Dobrą wiadomością jest to, że badania kliniczne eksperymentalnych szczepionek na odmianę wirusa jaki pojawił się obecnie w Ugandzie idą szybko i naukowcy mają nadzieję, że rozpoczną badania jeszcze w tym miesiącu. To wyraźnie kontrastuje z ponad ośmioma miesiącami, jakie zajęło ich rozpoczęcie podczas epidemii w Afryce Zachodniej.
Również urzędnicy ds. zdrowia w Ugandzie wprowadzają w życie wnioski z poprzednich epidemii.
Na przykład, korzystając z mobilnego laboratorium w Mubende, epicentrum epidemii, personel medyczny może wykryć wirusa w próbce w ciągu sześciu godzin zamiast wysyłać wszystkie próbki do Instytutu Badań nad Wirusami w Entebbe.
W ocenie specjalistów tej chwili ebola w Ugandzie jest w momencie przełomu.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.