Nadal rośnie poziom Wisły w środkowym jej biegu, w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej niedaleko Płocka. Kulminacja wezbrania spodziewana jest tam w nocy z soboty na niedzielę. Przybór rzeki, jak wynika z prognoz, nie powinien jednak wtedy przekroczyć stanów alarmowych.
W siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego obowiązuje od piątku do odwołania pogotowie przeciwpowodziowe - starosta płocki wprowadził je dla miast i gmin Wyszogród oraz Gąbin, a także gmin Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów. Wezbranie w tym rejonie spowodowane jest spływaniem wód z górnego biegu rzeki.
Jak powiedział PAP w sobotę po południu kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Płocku Kamil Zieliński, poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej wciąż rośnie, ale przybór rzeki nie jest szybki.
"Kulminacja wezbrania spodziewana jest tam w nocy z soboty na niedzielę, jednak według prognoz nie powinna przekroczyć stanów alarmowych" - dodał Zieliński. Jak zapewnił, w związku z przyborem Wisły na terenie powiatu płockiego sytuacja na rzece jest cały czas na bieżąco monitorowana.
W sobotę Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie - Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Warszawie IMGW wydało ponownie ostrzeżenie hydrologiczne dla Wisły od ujścia Narwi do Zbiornika Włocławek, obowiązujące do niedzieli, 26 lutego w południe - poprzednie wydano w czwartek i obowiązywało do soboty w południe.
"W związku ze spływem wód z górnej części dorzecza, na Wiśle poniżej ujścia Narwi przewiduje się dalsze wzrosty stanu wody, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej. W Kępie Polskiej stan wody będzie układał się około stanu alarmowego" - ogłosiło IMGW w sobotnim komunikacie. Prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia określono na 95 proc.
W sobotę w południe poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 534 cm przy stanie ostrzegawczym 500 cm i alarmowym 550 cm, natomiast w Kępie Polskiej było to 486 cm przy stanie ostrzegawczym 450 cm i alarmowym 500 cm.
Kępa Polska i Wyszogród położone są nad Wisłą powyżej Zbiornika Włocławskiego.
Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się w środkowym biegu Wisły od okolic Płocka (Mazowieckie) do Włocławka (Kujawsko-pomorskie). Zalew ten ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.