Reklama

"Dziedziniec Pogan" po raz pierwszy

Organizowany przez Papieską Radę ds. Kultury cykl spotkań zatytułowanych „Dziedziniec pogan” pragnie zapewnić, aby wielkie pytania egzystencjalne, zwłaszcza związane z duchowością były rzeczywiście brane pod uwagę i debetowane w naszych społeczeństwach - poinformowano dzisiaj podczas konferencji prasowej w Watykanie.

Reklama

Wzięli w niej udział przewodniczący tej dykasterii, kard. Gianfranco Ravasi, dyrektor wykonawczy „Dziedzińca pogan”, ks. Jean-Marie Laurent Mazas oraz ambasador Francji przy Stolicy Apostolskiej, Stanislas de Laboulaye. Jak przypomniano wybór Paryża na pierwsze spotkanie, które będzie miało miejsce 24 i 25 marca wynika z charakteru tej metropolii, noszącej na sobie znamię okresu Oświecenia. Debaty będą się odbywały w trzech miejscach symbolicznych przestrzeni świeckiej: UNESCO, Sorbonie oraz w Instytucie Francji - francuskiego towarzystwa naukowego, grupującego pięć Akademii: Akademię Francuską, Akademię Inskrypcji i Literatury Pięknej, Akademię Nauk, Akademię Sztuk Pięknych oraz Akademię Nauk Moralnych i Politycznych.

Pierwsze spotkanie zaplanowano w siedzibie UNESCO - Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury 24 marca w godzinach od 15-18. Będą jemu przewodniczyć dyrektor UNESCO, pani Irina Bokova oraz kard. Ravasi, a głos zabiorą m.in. były premier Włoch, Giuliano Amato, były ambasador Czech we Francji, Pavel Fischer i założyciel „Arki”, Jean Vanier.

Drugie spotkanie w siedzibie w wielkim amfiteatrze paryskiej Sorbony zaplanowano na poranek 25 marca. Wezmą w nim głównie udział naukowcy i intelektualiści. Trzecie – w sali pięciu akademii Akademii Francji 25 marca po południu poruszać będzie kwestie gospodarki etyki i finansów, prawa oraz sztuki, kultury i kultu. Zwieńczenie spotkania stanowić będzie dyskusja okrągłego stołu w Kolegium Bernardynów oraz koncert na dziedzińcu bazyliki Notre Dame. Zebranych przywita arcybiskup Paryża, kard. André Vingt-Trois. Wysłuchają też oni transmitowanego na wielkim ekranie przemówienia Ojca Świętego, wyjaśniającego sens i cele „Dziedzińca pogan”. Paryska katedra pozostanie otwarta dla tych, którzy zechcą pozostać na jakiś czas w ciszy i modlitwie. Czuwanie modlitewne prowadzić będą braci z ekumenicznej wspólnoty z Taizé.

Jeszcze w tym roku spotkania z cyklu „Dziedziniec pogan” odbędą się we Florencji we wrześniu i Palermo w październiku, zaś w listopadzie w stolicy Albanii – Tiranie. W przyszłym roku w lutym w Sztokholmie, a kolejne w stolicy Czech – Pradze, w Asyżu, Berlinie, Genewie, w Quebecu w Kanadzie oraz dwóch miastach hiszpańskich – Walencji i Barcelonie. Chęć zorganizowania spotkań w roku 2013 zgłosiły do Papieskiej Rady ds. Kultury Marsylia, Moskwa, Pawia we Włoszech oraz Chicago i Waszyngton w USA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
wiecej »

Reklama